Правозахисниця розповіла скільки людей повертаються на ТОТ і чим це небезпечно

A+ A-

Точна кількість українців, які повертаються до своїх домівок на тимчасово окупованих територіях невідома, але влітку збільшилася кількість повернень. Правозахисники зазначають, що переїзд на непідконтрольні Україні території може бути небезпечним.

Переселенці у Рівному йдуть на курси української мови/Фото: архів Суспільного

Про це в етері Суспільного заявила адвокаційна менеджерка Центру прав людини Zmina Альона Луньова.

“З депортацією, виїздом на територію РФ та через територію РФ ми маємо цифри тільки окупантів. А їм, як вигідно, так і будуть подавати. Але ми також відзначаємо протягом літа тренд на повернення людей на окуповані території, додому”, — сказала вона.

За словами Луньової, є багато причин, чому так відбувається. Частина людей повертається через те, що РФ, яка вивезла людей, залишила їх фактично на самоті з проблемами, без грошей, без засобів до існування, без шансів влаштуватися на роботу, з невизначеним питанням щодо житла.

“Потім з’явилася інформація, що пункти розміщення людей будуть закриватися до кінця літа. І це перше, що стимулювало людей повертатися. Друге, фактично відсутність грошей. Пенсіонери хотіли б отримувати свої кошти, вірять, що зможуть їх отримувати, повернувшись додому”, — сказала правозахисниця.

Вона наголосила, що деякі люди, перебуваючи в інформаційному вакуумі, думають, що повернувшись в Маріуполь, будуть отримувати свої пенсії, і життя буде, як колись.

Третя причина, за словами правозахисниці, це російська пропаганда, яка постійно повідомляє про те, як відбудовуються окуповані території, як вони начебто зажили новим життям.

“І люди вірять, що їхні домівки цілі, що їхні будинки взагалі є. Були випадки, коли люди поверталися з дітьми, і з’ясувалося, що їхнього будинку немає. Тобто будинок є, але квартира їхні повністю випалена. Люди залишається у родичів. Ми бачимо цю тенденцію. Але наскільки вона масова, ми не можемо сказати”, — сказала Луньова.

Стосовно повернення з підконтрольних територій, то, за даними правозахисників, люди часто їдуть не для того, щоб там жити, а щоб перевірити стан помешкання і виїхати. Або привезти ліки.

“Люди часто замість того, щоб використовувати цей маршрут в один бік, як евакуаційний, починають використовувати, наче удаючи нормальне життя. Але безпекова ситуація на пунктах пропуску стає ризикованою, якщо починається такий масовий перетин в обидва боки”, — сказала Луньова.

Альона Луньова

Вона наголосила, що, якщо людина вирішила повертатися додому на ТОТ, перше, потрібно зважити всі ризики, пошукати на підконтрольній території додаткової допомоги.

“Треба говорити, наскільки небезпечно є на окупованих територіях, що там держава Україна не може забезпечити реалізацію прав, захист. Там не можна сподіватися на правосуддя, є ризики фізичної небезпеки. Якщо почнеться полювання на відьом, будь-яка людина, яка має український паспорт, може бути в призмі уваги, мішенню для силовиків. Це стосується і території РФ, і ТОТ”, — сказала правозахисниця.

Вона зазначила, що зараз повернення на окуповані територій, тим більше з дітьми або маломобільними родичами, або родичами, які потребують постійного лікування, це крайнє рішення.

“Людина має розуміти, що вона буде повністю відрізана від світу. Ми не знаємо, чи буде наступна можливість її вивезти з тієї території. Тому краще залишатися на підконтрольній території і шукати підтримку від ГО, міжнародних організацій, від держави”, — сказала Луньова.

Вона також наголосила, що державна допомога і підтримка ВПО має бути передбачувана. Держава мусить постійно комунікувати з людьми або через органи місцевого самоврядування.

“Люди не мають почуватися покинутими. Потрібно створювати умови, де люди могли б нормально жити”, — зазначила правозахисниця.

Джерело: Суспільне