Про що нам сигналізує прийняття української “формули миру” в ООН? | Центр прав людини ZMINA

Про що нам сигналізує прийняття української “формули миру” в ООН?

A+ A-

ООН більшістю голосів схвалила українську “формулу миру”. Що означає цей документ для України?

Ведучі: Вікторія Єрмолаєва

Гостi: Онисія Синюк

Нам пояснила правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк.

Що включає в себе “формула миру”?

Онисія Синюк: Загалом резолюція складається з одинадцяти пунктів. І те, як вони сформульовані, є для нас сигналом про досить широку підтримку держав.

Перший пункт — це заклик до встановлення всеохоплюючого, справедливого і тривалого миру в Україні.

Другий пункт — держави-члени ООН підтверджують суверенітет, незалежність, єдність і територіальну цілісність України у міжнародно-визнаних кордонах. Тобто не йдеться ні про які територіальні поступки.

Крім того, резолюція заохочує дипломатичні зусилля від держав-членів у тому, щоб досягнути цього миру.
Також там є вимога до російської федерації негайно, повністю і без будь-яких умов вивести всі війська з території України та припинити вогонь.

Далі піднімаються гуманітарні питання: поводження з військовополоненими, підтримується ініціатива президента України про повний обмін військовополоненими, а також звільнення всіх цивільних, які були незаконно захоплені Росією, та примусово переміщених і депортованих.

Знову нагадується про необхідність дотримання норма Міжнародного гуманітарного права — про захист цивільного населення: забороняється напад на цивільні об’єкти, на цивільних осіб, на об’єкти цивільної інфраструктури, критичної інфраструктури, забезпечення гуманітарних коридорів.

І один з найважливіших пунктів — підтримується ініціатива президента України щодо забезпечення відповідальності та справедливості як на національному, так і на міжнародному рівні.

На що впливає ця ухвалена резолюція?

Онисія Синюк: Я б сказала, що це подвійна подія. Очікувати від того, що від прийняття резолюції будуть якісь конкретні наслідки, не варто, тому що резолюція немає сама по собі юридичної сили. Це — рекомендаційний документ.

Водночас прийняття такої резолюції і підтримка 141-ю країною свідчить про те, що ці держави вже декларують підтримку цих ініціатив, вони вже сформульовані.

Прослухати повну розмову можна тут.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: