Про що нам сигналізує прийняття української “формули миру” в ООН?

A+ A-

ООН більшістю голосів схвалила українську “формулу миру”. Що означає цей документ для України?

Ведучі: Вікторія Єрмолаєва

Гостi: Онисія Синюк

Нам пояснила правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк.

Що включає в себе “формула миру”?

Онисія Синюк: Загалом резолюція складається з одинадцяти пунктів. І те, як вони сформульовані, є для нас сигналом про досить широку підтримку держав.

Перший пункт — це заклик до встановлення всеохоплюючого, справедливого і тривалого миру в Україні.

Другий пункт — держави-члени ООН підтверджують суверенітет, незалежність, єдність і територіальну цілісність України у міжнародно-визнаних кордонах. Тобто не йдеться ні про які територіальні поступки.

Крім того, резолюція заохочує дипломатичні зусилля від держав-членів у тому, щоб досягнути цього миру.
Також там є вимога до російської федерації негайно, повністю і без будь-яких умов вивести всі війська з території України та припинити вогонь.

Далі піднімаються гуманітарні питання: поводження з військовополоненими, підтримується ініціатива президента України про повний обмін військовополоненими, а також звільнення всіх цивільних, які були незаконно захоплені Росією, та примусово переміщених і депортованих.

Знову нагадується про необхідність дотримання норма Міжнародного гуманітарного права — про захист цивільного населення: забороняється напад на цивільні об’єкти, на цивільних осіб, на об’єкти цивільної інфраструктури, критичної інфраструктури, забезпечення гуманітарних коридорів.

І один з найважливіших пунктів — підтримується ініціатива президента України щодо забезпечення відповідальності та справедливості як на національному, так і на міжнародному рівні.

На що впливає ця ухвалена резолюція?

Онисія Синюк: Я б сказала, що це подвійна подія. Очікувати від того, що від прийняття резолюції будуть якісь конкретні наслідки, не варто, тому що резолюція немає сама по собі юридичної сили. Це — рекомендаційний документ.

Водночас прийняття такої резолюції і підтримка 141-ю країною свідчить про те, що ці держави вже декларують підтримку цих ініціатив, вони вже сформульовані.

Прослухати повну розмову можна тут.