Шлях від евакуації до повернення додому: в Кабміні представили нову стратегію щодо ВПО

A+ A-

У Кабінеті міністрів України представили нову Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення до 2025 року. Вона враховує весь шлях внутрішніх переселенців: від евакуації до інтеграції на новому місці чи повернення додому.

Ірина Верещук

Над стратегією працювали Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій спільно з громадськими та міжнародними організаціями, за підтримки Ради Європи.

Як зазначила сьогодні під час брифінгу очільниця Мінреінтеграції Ірина Верещук, діюча стратегія щодо ВПО вже не відповідає новим викликам, створеним повномасштабною агресією РФ. Тому документ потрібно актуалізувати.

– Нова стратегія щодо ВПО має врахувати весь дев’ятирічний досвід, усі обставини від моменту, коли людина приймає рішення евакуюватися, до кінцевого етапу, коли ми повинні або допомогти їй інтегруватися в територіальній громаді, куди вона приїхала, або допомогти реінтегруватися, знову переміститися на те місце, звідки людина виїхала, – пояснила Верещук.

Представниця Офісу Ради Європи в Україні Ганна Христова наголосила, що в стратегії дотримано базових стандартів прав людини щодо внутрішньо переміщених осіб. Вона також уточнила, що чверть мешканців України стали внутрішніми переселенцями чи біженцями через повномасштабну війну. Це наймасовіше переміщенням людей у Європі після Другої світової війни.

За словами представниці Центру прав людини ZMINA Альони Луньової, з початку 2022 року в Україні спостерігався “вибуховий ріст” кількості ВПО. Саме це стало однією з причин створення нової стратегії.

Так, якщо станом на 7 лютого 2022 року в Україні було близько 1,5 млн ВПО, то до 6 січня 2023 року кількість внутрішніх переселенців сягнула майже 4,9 млн осіб.

Під час роботи над документом враховувалася ситуація в регіонах, які приймають найбільшу кількість ВПО.

Стратегія передбачає, що держава має надавати ВПО підтримку на всіх етапах: від моменту ухвалення рішення про евакуацію до добровільного повернення на місце постійного проживання.

Детальніше — у новині від Фактів.