Шляхи виїзду з окупації: Альона Луньова пояснила, з якими труднощами стикаються українці
Щодня близько двох десятків людей перетинають кордон в єдиному пункті пропуску між Білоруссю та Україною Доманове-Мокрани. Працює коридор лише на в’їзд в Україну, здебільшого — для тих, хто ухвалив рішення виїхати з окупації.
У матеріалі Суспільне Донбас адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова розповіла про ситуацію з виїздом українців з тимчасово окупованих територій та про бар’єри, які Росія системно створює на цьому шляху.

Найбільш бюджетним та умовно безпечним варіантом наразі є коридор з Білоруссю у Волинський області, який працює виключно на в’їзд в Україну. Здебільшого виїзд відбувається наступним чином: автобус з окупованого міста вирушає до Росії, після перетину російського кордону громадяни змушені добиратися до Білорусі — потягом або літаком. Якщо людина має і українські, і російські документи, це полегшує подорож: у Білорусь безперешкодно впускають з російським паспортом, однак для виїзду далі український документ — обов’язковий. Без нього можуть не випустити, хоча, як зазначає Луньова, цю проблему можна вирішити.
“Щоб потрапити на територію України з Білорусі, людині необхідно мати українські документи — передусім паспорт або посвідчення на повернення, так званий “білий паспорт”. На щастя, в Білорусі діє консульство України, де можна отримати такий документ. І багато хто дійсно його оформлює”, — пояснює вона.
Втім, навіть із цим можуть виникати труднощі — особливо у молоді, яка виїжджає з окупації, не маючи паспорта або інших документів, що підтверджують громадянство України.
“Є частина українців, які не мають жодних документів. Хтось загубив паспорт, хтось їде з дітьми, які народилися вже після початку окупації й не мають українських свідоцтв про народження. Часто це молоді люди, які щойно досягли повноліття і змушені були виїжджати без оформленого паспорта громадянина України. Адже до 18 років виїхати з окупації без дозволу батьків не можна”, — зазначає Альона Луньова.
У таких випадках, щоб отримати український паспорт уже на підконтрольній території, людині доводиться проходити судову процедуру встановлення особи.
Повний матеріал читайте на Суспільне Донбас.