“Такі обмеження на свободу слова вже не є необхідними”, — Тетяна Печончик про зауваження Єврокомісії щодо телемарафону
Про зауваження Європейської комісії щодо обмеження свободи слова в Україні та про фіксацію військових злочинів 1 листопада в етері “Громадського радіо” розповіла Тетяна Печончик, очільниця Центру прав людини ZMINA. Розмова була присвячена презентації Тіньового звіту до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році. Центр прав людини ZMINA був одним з упорядників документу.
Тетяна Печончик під час розмови з ведучою зазначила, що Єврокомісія розкритикувала наявність Єдиного телемарафону. На переконання представників ЄС, нині вже не актуальні обмеження, накладені на свободу слова на початку повномасштабного вторгнення.
“Ситуація, в якій ми перебуваємо, є унікальною, оскільки Україна — єдина країна, яка інтегрується в Європейський Союз в період гарячої фази війни. І, звичайно, ми вже два з половиною роки перебуваємо в режимі воєнного стану, який передбачає обмеження низки прав і свобод. Ну, наприклад, свободи слова, але тут важливо, аби ці обмеження не становили більшого ступеню, ніж це необхідно… Загалом, Європейська комісія звернула увагу на цей момент, і визнала, що ті обмеження, які були введені українською владою загалом є необхідними та пропорційними. Однак щодо Єдиного телемарафону Європейська комісія зазначає, що на даному етапі такі накладання обмежень на свободу слова і роботу журналістів вже не є необхідними. І звертає увагу, що деякі обмеження, які були накладені, очевидно треба вже послаблювати”, — наголосила очільниця Центру прав людини ZMINA.
Під час розмови Тетяна Печончик також звернула увагу на питання щодо фіксації військових злочинів і аспектів перехідного правосуддя, описаних в Тіньовому звіті ЄС. На її думку, порушень закону настільки багато, що це стане викликом для судової системи.
“Окремий блок цього звіту стосується міжнародних злочинів. Це злочини, які були вчинені в ході російської збройної агресії. Як правило, це поняття охоплює воєнні злочини, злочини проти людяності, злочини геноциду. Європейська комісія посилається на данні Офісу генерального прокурора України, який зареєстрував 142 тисячі кримінальних проваджень, які пов’язані із вчиненими міжнародними злочинами на території України. І, власне, це є одним із викликів, які стоять перед нашою правоохоронною системою, перед нашими судами. Війна триває, кожен день вчиняються нові злочини. Перед будь-якою державою, навіть з армією прокурорів і суддів, це просто неймовірний виклик і нам треба буде думати над різними позасудовими механізмами”, — переконана Тетяна Печончик.
Повну версію розмови в етері “Громадського радіо” ви можете прослухати за посиланням.