Венеційська комісія не написала нічого, що нівелює весь законопроєкт про перехідне правосуддя — Луньова
Венеційська комісія у своєму висновку щодо законопроєкту “Про засади державної політики перехідного періоду” на Донбасі і Криму пропонує внести низку змін в документ.
Ведучі: Єлизавета Цареградська
Гостi: Альона Луньова
Комісія зазначає, що проєкт закону пропонує створити тільки загальну правову рамку для різних заходів перехідного періоду під час процесу реінтеграції територій.
Також комісія вважає, що скасування низки нормативно-правових актів, як це передбачено чинним проєктом закону, створила б у країні правовий вакуум. Що ще радить комісія? Дізнались від менеджерки з адвокації центру прав людини ZMINA Альони Луньової.
Альона Луньова: Ці висновки можуть бути невтішні для авторів законопроєкту. Наша організація та організації, з якими ми працюємо, дійшли того ж висновку — норми законопроєкту не поліпшують життя людей, бо це політична декларація, яка не буде виконуватись на практиці. Якщо ми хочемо законопроєкт, який реально буде впливати позитивно на життя людей, які постраждали від конфлікту, то ми маємо робити так, щоб не був порушений принцип правової визначеності. У принципі, як на мене, висновок Венеційської комісії є очікуваним. Про ці проблеми багато говорили всередині країни, законопроєкт потребує допрацювання.
Єлизавета Цареградська: Які основні напрямки мають міститися у законопроєкті про перехідне правосуддя?
Альона Луньова: Перехідне правосуддя не ми, на щастя, вигадуємо. Уже є документи ООН і широка, добре визначена рамка стосовно того, як перехідне правосуддя може виглядати. Воно має 4 ключових елементи:
- Це питання компенсацій, визначення того, хто такі потерпілі, постраждалі або жертви конфлікту.
- Це питання відповідальності, в тому числі амністій.
- Право на правду і визначення, що сталось, чому конфлікт відбувся і які його наслідки.
- Реформи, які мають сприяти стабільності держави й щоб більше збройний конфлікт не міг повторитись.
Ці речі мають бути визначені в законопроєкті. Якщо просто сказати, що буде люстрація чи амністія і не виписати в законопроєкті хоча б основні принципи, то це означає, що порушений принцип юридичної визначеності. Треба також бути дуже обережними з меседжами, які ми закладаємо на майбутнє. Текст законопроєкту може бути доопрацьований, Венеційська комісія не написала нічого, що нівелює весь законопроєкт про перехідне правосуддя. Я сподіваюсь, що відбудеться дискусія на рівні парламенту і ці речі будуть доопрацьовані.
Єлизавета Цареградська: Наскільки парламентарі та міністерство дослухаються до зауважень та правок, які пропонують громадські організації та правозахисники?
Альона Луньова: Міністерство починало процес консультацій, але комунікація була виключно в формі надання їм пропозицій. Вони самі обирали, які пропозиції будуть враховувати, а які ні. Частина пропозицій були враховані, але ми не знаємо, чому інша частина не була врахована Зараз же ми маємо такий висновок, який повторив зауваження, про які вже говорили.
Повну розмову слухайте за посиланням.