Механізми (шляхи) повернення українців, які були депортовані на територію Російської Федерації

Коаліція “Україна. П’ята ранку” від початку широкомасштабної збройної агресії проти України документувала факти міжнародних злочинів, що вчиняються силами країни-агресора, зокрема й депортації українських громадян на територію РФ.

В аналітиці, представленій коаліцією в січні 2023 року, було детально проаналізоване вчинення депортації українських громадян як широкомасштабної та систематичної практики, яку застосовує РФ на тимчасово зайнятих нею територіях України, та супутніх заходів так званої “фільтрації”, а також узагальнення максимальної кількості інформації та фактів щодо цих подій.

Метою цієї аналітичної записки є окреслення основних механізмів (способів) повернення українців, депортованих на територію РФ. Попри те що депортація цивільного населення з окупованих російською армією територій України відбувалась і на територію РБ, авторки аналітичної записки зосереджуються на поверненні з території РФ через складнощі, які можуть виникнути внаслідок відсутності на території РФ закордонних дипломатичних установ України та тривалої відсутності можливості перетину російсько-українського кордону.

Перегляньте текст звіту за посиланням українською та англійською.

Автори: Альона Луньова, Онисія Синюк, Катерина Рашевська