Виклики для свободи слова та журналістів в умовах війни: соціологічне дослідження

У цьому дослідженні проаналізовано виклики для журналістів та свободи слова в Україні в умовах широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації. За допомогою фокус-груп та експертного опитування журналістів описано виклики для таких складових частин свободи слова: цензура та самоцензура; вплив правового регулювання; загроза покарання; оцінювання журналістами рівня власної безпеки тощо.

Дослідження охоплювало кількісне експертне опитування 132 журналістів у період з 18 по 27 січня 2023 року, а також якісне фокус-групове дослідження (три фокус-групи по 11 медійників у кожній). Для порівняння наводяться дані подібного опитування, проведеного з 30 травня по 14 червня 2019 року, в якому взяли участь 127 журналістів.

Дослідження провів Центр прав людини ZMINA в співпраці з Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва за підтримки Представництва Freedom House в Україні; воно є частиною проєкту “Підтримка захисників свободи слова і вираження поглядів в Україні під час конфлікту”. ZMINA та партнери – Платформа прав людини й Інститут масової інформації – підтримують право кожної та кожного на свободу думки й слова та на вільне вираження своїх поглядів

Переглянути дослідження можна українською та англійською.

Інфографіка з дослідження.

Автори: Володимир Яворський, Тетяна Печончик, Андрій Сухарина, Поліна Бондаренко