Генеральна Асамблея ООН повинна призупинити членство Росії в Раді ООН з прав людини
Майже 50 громадських організацій з усього світу підписали відкритий лист, закликавши Генеральну Асамблею ООН призупинити членство Росії в Раді ООН з прав людини через масові, грубі та систематичні порушення прав людини, деякі з яких становлять воєнні злочини та злочини проти людства.
Постійним представникам держав-членів Організації Об’єднаних Націй у Женеві та Нью-Йорку
Ваші Високоповажності,
Генеральна Асамблея ООН має призупинити право Росії на членство в Раді ООН з прав людини
Ми, громадські організації що нижче підписалися, закликаємо держави-члени Організації Об’єднаних Націй вжити та підтримати заходи на рівні Генеральної Асамблеї ООН щодо припинення права Російської Федерації на членство у Раді ООН з прав людини.
Відповідно до пункту 9 Резолюції 60/251 Генеральної Асамблеї, члени Ради “повинні дотримуватися найвищих стандартів у заохоченні та захисті прав людини”.
Пункт 8 Резолюції 60/251 Генеральної Асамблеї вказує, що “Генеральна Асамблея більшістю у дві третини з тих, хто присутні й беруть участь у голосуванні, може призупинити право членства в Раді члена Ради, який здійснює грубі та систематичні порушення прав людини”.
У своїй Резолюції “Агресія проти України”, прийнятій 2 березня 2022 року, Генеральна Асамблея чітко засудила російське вторгнення в Україну, що розпочалося 24 лютого 2022 року, і висловила “серйозне занепокоєння повідомленнями про напади на цивільні об’єкти, такі як житлові будинки, школи та лікарні, а також жертви серед цивільного населення, зокрема жінок, людей похилого віку, людей з інвалідністю та дітей”.
Аналогічно, у своїй Резолюції 49/1, прийнятій 4 березня 2022 року, Рада з прав людини “найсуворіше засудила порушення прав людини та зловживання та порушення міжнародного гуманітарного права в результаті агресії Російської Федерації проти України”. Рада висловила “серйозну стурбованість документально підтвердженим перешкоджанням здійснення багатьох прав людини, включаючи право на життя, освіту та найвищий досяжний рівень фізичного та психічного здоров’я, завданого російськими обстрілами та бомбардуваннями населених пунктів”. Крім того, резолюція Ради 49/1 висловила серйозне занепокоєння повідомленнями про “грубі та систематичні порушення та зловживання правами людини”, посилаючись на чітке формулювання Резолюції 60/251 ГА, що стосується межі для призупинення членства.
У своєму зверненні від 3 березня 2022 року до учасників термінового засідання щодо ситуації з правами людини в Україні внаслідок російської агресії Ради ООН з прав людини, Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет заявила, що російський напад вже “масово вплинув на права мільйонів людей по всій Україні”. Цей масовий вплив включає:
- Понад 1,2 мільйона людей змушені були шукати притулку в сусідніх країнах і понад 1 мільйон людей зазнали внутрішнього переміщення, при чому УВКБ ООН попереджає, що до 4 мільйонів людей, можливо, будуть змушені шукати притулку найближчими тижнями.
- Було підтверджено щонайменше 1 207 жертв серед цивільного населення, у тому числі 406 загиблих (станом на 6 березня 2022 року). Насправді ця кількість, ймовірно, буде набагато, набагато більшою, враховуючи відсутність доступу до районів з найбільш інтенсивними військовими діями, а також з огляду на застосування важкої артилерії, реактивних систем залпового вогню та касетних боєприпасів у густонаселених цивільних районах.
- Цільове або невибіркове бомбардування значної кількості об’єктів цивільної інфраструктури, включаючи лікарні, школи, дитячі садки, багатоквартирні та приватні будинки, а також критично важливі джерела постачання електроенергії, води та медичних послуг. Станом на 7 березня 2022 року, Всесвітня організація охорони здоров’я підтвердила 16 обстрілів закладів охорони здоров’я в Україні в період з 24 лютого по 3 березня серед численних інших повідомлень про такі випадки, що наразі перевіряються.
28 лютого 2022 року, прокурор Міжнародного кримінального суду оголосив про початок розслідування ситуації в Україні у світлі наочних доказів можливих військових злочинів та злочинів проти людства. 2 березня 2022 року, він підтвердив отримання заяв від 39 держав світу щодо ситуації в Україні, що допоможе прискорити розслідування. Очевидно, що саме вторгнення є злочином агресії.
3 березня 2022 року, повідомлялося, що Росія розробила плани публічних страт у захоплених українських містах, щоб стримати будь-який подальший опір, а 4 березня російські війська обстріляли найбільший в Європі ядерний реактор з важкої артилерії.
У самій Росії влада свавільно заарештувала та затримала вже понад 12 700 мирних протестувальників, що виступають проти війни. Повідомляється про надмірне застосування сили російською владою. Влада також намагається піддавати цензурі повідомлення про війну в Україні та змусити мовчати ЗМІ та осіб, які виступають проти вторгнення Росії в Україну, в тому числі через блокування веб-сайтів ЗМІ, погрози кримінального переслідування за звинуваченнями у “розповсюдженні фейкових новин” та “державній зраді” та іншими засобами. Два нових закони, що були прийняті та набули чинності 4 березня, криміналізують незалежне інформування про війну та антивоєнні протести, що передбачає покарання до 15 років позбавлення волі. Закони забороняють поширювати “фейкові новини” про російські збройні сили, закликати припинити їх розгортання та підтримувати анти-російські санкції.
Підсумовуючи вищенаведене, беззаперечним є той факт, що Російська Федерація здійснює масові та систематичні порушення міжнародного права прав людини, яке є дійсним на всій території збройного конфлікту, як в Україні, так і в Росії. Це включає порушення прав на життя, самовизначення, свободу та особисту недоторканність, свободу пересування, вираження поглядів, об’єднань та зібрань, свободу від свавільного втручання в приватне життя та житло, захист сім’ї та право на здоров’я, житло, освіту, належну санітарію та доступ до безпечної питної води. Все це розглядається в контексті, в якому російська агресія є грубим порушенням цілей і принципів Статуту ООН, у тому числі як зазначено в преамбулі та статтях 2(3), 2(4) і 33(1).
Подальше членство Російської Федерації в Раді ООН з прав людини, ймовірно, призведе до погіршення репутації Ради. Дійсно, важко уявити обставини, до яких більшою мірою була б призначена процедура призупинення, викладена у пункті 8 Резолюції 60/251 ГА, ніж у випадку, коли одна держава-член розпочала незаконну загарбницьку війну з порушенням територіальної цілісності та суверенітету іншої держави-члена, що спричинило масові людські жертви та грубі і систематичні порушення прав людини.
Ми закликаємо вас дотримуватися Статуту ООН, підтримувати авторитет Генеральної Асамблеї та цілісність Ради з прав людини, вживаючи дії щодо припинення права Російської Федерації на членство в Раді ООН з прав людини.
З повагою
Африканський центр досліджень демократії та прав людини
Албанський Гельсінський комітет
СТАТТЯ 19
Азійський форум з прав людини та розвитку (ФОРУМ-АЗІЯ)
Білоруський Гельсінський комітет
Болгарський Гельсінський комітет
Каїрський інститут досліджень прав людини
Центр громадянських свобод (Україна)
Центр громадянських і політичних прав
Центр правових і соціальних досліджень (Аргентина)
ГО Child Rights Connect
CIVICUS: Всесвітній альянс для участі громадян
Ініціатива з прав людини у Співдружності (Індія)
ГО Conectas Direitos Humanos (Бразилія)
Коаліція об’єднань та осіб за свободу совісті
ГО Crude Accountability
ГО DefendDefenders (Проект правозахисників Сходу та Африканського Рогу)
Глобальний центр відповідальності за захист (GCR2P)
Гельсінська асамблея громадян – Ванадзор (Вірменія)
Центр прав людини (Грузія)
Правозахисний центр “Вясна” (Білорусь)
Центр прав людини ZMINA (Україна)
Фундація Будинків прав людини
Будинок прав людини Загреб (Хорватія)
Юридичний центр з прав людини (Австралія)
Права людини в сфері психічного здоров’я – FGIP
Інститут моніторингу прав людини (Литва)
Правозахисний рух “Бір Дуйно-Киргизстан” (Казахстан)
Права людини без кордонів
Міжнародна комісія юристів
Міжнародна Федерація за права людини
Міжнародна служба з прав людини
ГО Справедливість для всіх
Справедливість і мир Нідерланди
Казахстанське міжнародне бюро з прав людини та верховенства права
KontraS (Комісія у справах зниклих безвісти та жертв насильства, Індонезія)
Ла Страда-Інтернешнл
Лібереко
Македонський Гельсінський комітет (Північна Македонія)
Нідерландський Гельсінський комітет
Нобелівська жіноча ініціатива
Фонди відкритого суспільства
ГО People in Need (Чехія)
ГО Protection International
Громадське об’єднання “Гідність” (Казахстан)
ГО Scholars at Risk
ГО Universal Rights Group
Міжнародна жіноча ліга за мир та свободу
Всесвітня організація проти катувань
Всесвітній Уйгурський Конгрес
Завантажити відкритий лист можна тут.
В окремому листі, коаліція міжнародних і російських громадських організацій закликає Раду ООН з прав людини доручити Спеціальному доповідачу щодо ситуації в Росії здійснювати моніторинг та звітувати про жахливу ситуацію з правами людини, яка дедалі погіршується.
ПІДПИСАТИ