Компроміс зі злом: звернення правозахисників щодо засудження Україною політики Китаю стосовно уйгурів
Підписанти цього звернення стурбовані подіями в Китайській Народній Республіці та реакцією на них України.
22 червня в Женеві понад 40 країн, зокрема Сполучені Штати, Німеччина, Сполучене Королівство, Франція, Австралія, Україна, Японія, закликали уряд Китаю допустити Верховного комісара ООН з прав людини та інших міжнародних спостерігачів до Сіньцзян-Уйгурського автономного району. За повідомленнями, понад мільйон людей у регіоні були примусово затримані, дехто з них зазнає катувань, примусової праці, примусової стерилізації, сексуального насильства.
У заяві, яку зачитала представниця Канади в ООН Леслі Нортон, ідеться про систематичне і непропорційне стеження за уйгурами та представниками інших меншин у Китаї, а також обмеження основоположних свобод, репресії проти уйгурської культури, розділення сімей.
Крім цього, держави засудили китайську політику щодо Гонконгу та порушення прав людини в Тибеті.
Пекін відкидає звинувачення в порушенні прав уйгурів.
Через два дні після оголошення заяви стало відомо, що Україна відкликала свій підпис. Як пише The Associated Press, посилаючись на анонімні коментарі кількох західних дипломатів, уряд КНР тиснув на Україну, погрожуючи заблокувати постачання 500 тисяч доз вакцини проти Covid-19 виробництва китайської фірми Sinovac Biotech, якщо Україна не відмовиться від заяви щодо порушення прав людини в Китаї.
Ми вважаємо, що індиферентне ставлення до грубих та масових порушень прав людини є неприпустимим. Навіть якщо йдеться про ризики для власних громадян – загрозу не отримати критично важливу під час пандемії партію вакцин, – нехтування принципами прав людини в обмін на певні блага від іншої держави виглядає як “компроміс зі злом”.
З огляду на описані події закликаємо Уряд України та Президента України:
- Поновити підпис України під зверненням більш ніж 40 держав про засудження порушень прав людини і основоположних свобод уйгурів та інших меншин у Китаї, порушень прав людини в Гонконгу та заклик допустити міжнародних спостерігачів для розслідування згаданих порушень.
- Публічно оголосити про причини відкликання підпису.
- Не допускати непрозорості в питаннях прав людини в міжнародній політиці.
Харківська правозахисна група
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Чугуївська правозахисна група
Громадське бюро “Правозахист”
Центр громадянських свобод
Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів
Освітній дім прав людини – Чернігів
Фундація “Відкритий Діалог”
ХОФ “Громадська Альтернатива”
ГО “Інсайт”
Ромське радіо Chiriklo
Центр прав людини ZMINA
Проєкт “Без кордонів”
ГО “Гельсінська ініціатива – ХХІ”
ГО “Регіональний центр прав людини”
Правозахисний центр “Дія”
ПІДПИСАТИ