Не легітимізуйте окупацію: мексиканських та бразильських музейників закликають утриматись від співпраці з установами на окупованих територіях
Українські та міжнародні організації громадянського суспільства засуджують наміри встановити партнерство між так званою “Російською галереєю мистецтв” – музейною установою, створеною за розпорядженням уряду Російської Федерації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, у місті Севастополь, – та музеєм Анахуакаллі (Мехіко, Мексика) і музеєм Лазара Сегала (Сан-Паулу, Бразилія).
Ця ініціатива викликає глибоке занепокоєння у зв’язку з тим, що вона може становити пряму загрозу дотриманню норм міжнародного права, зокрема принципів суверенітету, територіальної цілісності та невизнання незаконних змін державних кордонів. Як підтверджено в численних резолюціях Генеральної Асамблеї ООН – зокрема, в резолюції ES-11/1 від 2022 року, яку підтримали Мексика та Бразилія, – порушення територіальної цілісності та суверенітету України є несумісним із принципами Статуту ООН. Автономна Республіка Крим залишається невіддільною частиною України, тимчасово окупованою Російською Федерацією.
Представник уряду Мексики, міністр закордонних справ Хуан Рамон де ла Фуенте Рамірес також публічно підтвердив підтримку Мексикою суверенітету та територіальної цілісності України. Президент Лула да Сілва також публічно підтвердив підтримку Бразилією територіальної цілісності України.
Співпраця з інституціями, створеними та контрольованими державою-окупантом, суперечить як нормам міжнародного гуманітарного права, так і загальновизнаним стандартам у сфері культури та музейної справи. Вона створює ризик де-факто визнання окупаційної влади, сприяє легітимації порушення норм міжнародного правопорядку та може бути інтерпретована як порушення принципу невизнання територіальних здобутків, досягнутих шляхом збройної агресії.
З моменту окупації Криму у 2014 році Російська Федерація активно впроваджує на захопленій території власну культурну політику, спрямовану не на збереження спадщини, а на її ідеологічну трансформацію, вигідну лише стороні, що окупує. Музейні установи на окупованій території активно здійснюють незаконні руйнівні археологічні розкопки на більш ніж 1100 об’єктах, включно з Херсонесом Таврійським, пам’яткою ЮНЕСКО. Близько 14 мільйонів цінностей вилучено, з яких значну частину, включно з полотнами українських художників, було переміщено до музеїв на території РФ, де вони використовуються для трансляції наративів, що виправдовують окупацію та заперечують культурну самобутність України й кримськотатарського народу.
Відтак будь-яка форма міжнародної співпраці з подібними установами – навіть опосередкована – може бути розцінена як порушення принципу належної обачності в міжнародній співпраці та становити ризик мимовільного сприяння політиці окупації, порушенню прав на культурну ідентичність та перекручуванню історичної правди. Це також може суперечити зобов’язанням Мексики і Бразилії як членів міжнародної спільноти, що підтримує мирне врегулювання конфліктів і повагу до норм міжнародного права.
Ми закликаємо музей Анахуакаллі (Мехіко, Мексика) і музей Лазара Сегала (Сан-Паулу, Бразилія) відмовитися від будь-яких форм співпраці з культурними установами, створеними або контрольованими Російською Федерацією на окупованих територіях України, та утриматися від участі в заходах за участі таких організацій. Це буде послідовним жестом солідарності з міжнародним правопорядком, постраждалими громадами й тими, хто намагається зберегти культурну спадщину в умовах війни.
Заява до музею Анахуакаллі (Мексика) українською, англійською та іспанською.
Заява до музею Лазара Сегала (Бразилія) українською, англійською і португальською.
- ГО “Кримський процес”
- ГО “Регіональний центр прав людини”
- Центр прав людини ZMINA
- ГО “Медійна ініціатива за права людини”
- International Partnership for Human Rights
- ГО “Обʼєднання родичів політвʼязнів Кремля”
- Кримська правозахисна група
- Громадська спілка “Дім прав людини “Крим”
- Українська правова консультативна група
- Освітній дім прав людини – Чернігів
- ГО “КримSOS”