Пам’ятка споживачам при відвідуванні окупованих територій
Російське Товариство захисту прав споживачів “Громадський контроль” опублікувало пам’ятку для туристів, де, зокрема, згадано про те, що Крим є окупованою територією, на якій не варто купувати нерухомість. Після опублікування Роскомнагляд на вимогу Генпрокуратури РФ почав блокувати сайт цієї громадської організації, а російський президент Володимир Путін різко висловився про пам’ятку, назвавши її “обслуговуванням інтересів іноземних держав”. Центр інформації про права людини публікує текст пам’ятки на знак солідарності з російськими громадськими активістами і для підтримки принципів свободи слова.
Пам’ятка споживачам при відвідуванні окупованих територій
Реагуючи на питання споживачів, які звертаються до нас з проханням роз’яснити деякі правові аспекти, пов’язані з відвідуванням півострова Крим, придбанням туристичних продуктів, нерухомості та послуг, пов’язаних з даною територією, ТЗПС підготувало пам’ятку. Пропонуємо уважно вивчити поради та рекомендації перед прийняттям рішення про вчинення будь-яких угод в самому Криму і за участі юридичних осіб, які здійснюють діяльність на півострові.
1. Правовий статус
Згідно з чинним міжнародним Договором між Російською Федерацією і Україною про російсько-український державний кордон територія півострова Крим, включно з республікою Крим та містом Севастополь, є частиною України. Територіальна цілісність держави Україна в рамках існуючих кордонів також підтверджується низкою інших чинних міжнародних договорів та угод, зокрема:
Договором про дружбу, співпрацю і партнерство між Російською Федерацією і Україною від 31 травня 1997 року;
Однак, в результаті ухвалення поправок до ст. 65 Конституції РФ, до складу Російської Федерації були включені “Республіка Крим і місто федерального значення Севастополь”.
Згідно з положеннями п. 2 ст. 16 Конституції РФ “Жодні інші положення цієї Конституції не можуть суперечити основам конституційного ладу Російської Федерації”. У п. 4 ст. 15 Конституції РФ (Глава 1. Основи конституційного ладу): “Загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації є складовою частиною її правової системи. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору” .
Заключним актом Гельсінської наради з безпеки та співробітництва в Європі (1975) встановлені основоположні принципи міжнародного права: непорушності кордонів і територіальної цілісності держав: “Держави-учасниці будуть поважати територіальну цілісність кожної з держав-учасниць. Відповідно до цього вони будуть утримуватися від будь-яких дій, несумісних з цілями і принципами Статуту Організації Об’єднаних Націй, проти територіальної цілісності, політичній незалежності або єдності будь-якої держави-учасниці і, зокрема, від будь-яких таких дій, що представляють собою застосування сили або загрозу силою. Держави-учасниці будуть рівним чином утримуватися від того, щоб перетворити територію один одного в об’єкт військової окупації або інших прямих або непрямих заходів застосування сили з порушенням міжнародного права або в об’єкт придбання за допомогою таких заходів або загрози їх здійснення. Жодна окупація або придбання такого роду не буде визнаватися законною“.
Російська Федерація не денонсувала вищезазначені міжнародні договори та угоди, в яких визнано територіальну цілісність України, не оголошувала Україну війну, не підписувала новий мирний договір, який би легітимізував анексію півострова Крим. Україна не відмовлялася від суверенітету над територією Криму.
Таким чином включення Республіки Крим та міста федерального значення Севастополь до складу Російської Федерації є юридичною фікцією. Згідно з нормами міжнародного права дані території є окупованими, що має певні наслідки, в тому числі при здійсненні підприємницької діяльності, включаючи сферу споживчих відносин. У російських споживачів при здійсненні будь-яких угод в самому Криму і за участю юридичних осіб, які здійснюють діяльність на півострові, виникають цілком визначені ризики, про які ми вважаємо своїм обов’язком поінформувати.
2. Відвідування окупованих територій з туристичними цілями
Російські туристичні компанії як правило не доводять до споживача повну і достовірну інформацію про можливі проблеми, які можуть виникнути в туриста при відвідуванні окупованої території, оскільки більше зацікавлені в продажу турпродукту.
Законом України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, в редакції від 09.05.2014, зокрема, визначено порядок в’їзду осіб на тимчасово окуповану територію і виїзду з неї. Іноземці з держав з безвізовим порядком в’їзду (громадяни Росії серед них) можуть перебувати на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь України виключно за умови перетину кордону в діючих пунктах пропуску через державний кордон України з проставленням відповідних відміток в паспортних документах або в імміграційних картках.
Законом України внесено зміни до деяких нормативно-правових актів в частині відповідальності осіб за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, а саме:
Кримінальний кодекс України доповнено статтею 332-1;
– порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією транспортних засобів. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, ті ж дії, вчинені організованою групою, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.
Кодекс України про адміністративні правопорушення, зокрема, доповнено статтею 204-1 такого змісту:
– порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї тягне за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.
Закон України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”: статтю 13 доповнено абзацем такого змісту:
в’їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється:
– якщо така особа намагається здійснити в’їзд через контрольні пункти в’їзду – виїзду на тимчасово окуповану територію без спеціального дозволу або така особа під час попереднього перебування на території України здійснила виїзд з неї через контрольний пункт в’їзду – виїзду;
доповнено статтею 14-1 такого змісту:
– Іноземцям та особам без громадянства, які прибули на контрольні пункти в’їзду – виїзду з тимчасово окупованій території без відповідного дозволу, не дозволяється подальший проїзд і в найкоротший термін вони повертаються на тимчасово окуповану територію, з якої вони прибули, або в державу, яка видала паспортний документ.
статтю 20 доповнено частиною четвертою такого змісту:
– забороняється здійснення транзитного проїзду іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію.
Передбачений цим Законом правовий режим діятиме до повного відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованій території”.
Таким чином турист, який відвідав окуповану територію Криму без отримання відповідного дозволу влади України, є порушником закону України про статус окупованих територій. У зв’язку з чим до нього можуть бути застосовані санкції як з боку України, так і з боку інших країн – членів ООН. В окремих випадках можливе кримінальне переслідування і оголошення в міжнародний розшук.
Поради: при необхідності відвідати півострів Крим слід дотримуватися законодавства України та отримати дозвіл української прикордонної служби, перетинаючи українсько-російський кордон через наявний пункт пропуску в Херсонській області. Якщо туристична компанія продала путівку до Криму, не повідомивши споживачеві всіх суттєвих обставин, пов’язаних з ризиками відвідування півострова, то споживач має право розраховувати на відшкодування вартості туристичного продукту або отримання адекватної компенсації в разі виникнення проблем або переслідування з боку влади України та інших іноземних держав.
3. Морський туризм
При відвідуванні півострова Крим морським транспортом, в тому числі з метою туризму, слід пам’ятати наступне. Стаття 332 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України. Хоча кримінальну відповідальність несе капітан морського судна, проблеми можуть виникнути і у пасажирів у зв’язку з незаконним перетином державного кордону.
За повідомленнями Генеральної прокуратури України, в даний час заведено і розслідується 97 кримінальних справ за такими протиправними діями.
Таким чином, звичайна розважальна прогулянка на морському судні в акваторії Чорного моря із заходом в один з портів Криму може обернутися для туриста серйозними неприємностями.
Поради: при необхідності відвідати півострів Крим морським транспортом слід поцікавитися у туристичній компанії або капітана судна про наявність дозволу влади України на відвідання одного з портів Криму. У разі відсутності такого дозволу від даного морської подорожі рекомендуємо відмовитися.
4. Операції з нерухомістю на окупованих територіях
Мін’юст України заблокував доступ представників адміністрації окупованих територій Криму і Севастополя до Держреєстру України (аналог Росреєстру РФ), в якому проводиться реєстрація угод з нерухомістю. Згідно з чинним українським законодавством, нерухомість у Криму можна купувати і продавати, але всі угоди повинні оформлюватись тільки на материковій частині України. Будь-який російський громадянин, який хоче придбати нерухоме майно в Криму, може це зробити в будь-якому населеному пункті на території України, у будь-якого нотаріуса відповідно до законодавства України. Операції з придбання нерухомості в Криму, вчинені в обхід українського законодавства, можуть бути в окремих випадках розцінені як протиправне захоплення чужої власності і кваліфікуватися як кримінально каране діяння. Крім того, без доступу до української бази фактично неможливо підтвердити права власника на нерухомість, перевірити правову чистоту об’єкту (або ділянки) і подивитися його історію. Це створює можливість здійснення шахрайських дій, пов’язаних з багаторазовим продажем одного об’єкту різним особам.
Поради: В існуючих умовах рекомендуємо громадянам Росії відмовитися від придбання нерухомості на окупованих територіях. У разі нагальної необхідності угоди здійснювати на території, підконтрольній українській владі, у суворій відповідності до законодавства України.
5. Придбання товарів і послуг на окупованих територіях
При придбанні товарів і послуг на території Криму споживачам слід взяти до уваги наступні обставини:
– відповідно до міжнародних санкцій, введених у відповідь на окупацію Криму, найбільші світові компанії – виробники споживчих товарів і послуг були змушені згорнути свою діяльність на півострові. Наявна в реалізації їхня продукція в такому випадку може бути або фальсифікатом, або поставлена в обхід існуючих офіційних каналів дистрибуції, що не гарантує її якість та сервісну підтримку відповідно до корпоративних стандартів виробника.
– у випадку, якщо іноземна компанія змушена підкоритися міжнародним санкціям і згорнути діяльність у Криму, то вона не зможе забезпечити гарантійне обслуговування товарів, придбаних на півострові. Гарантія продавця товару в даних обставин не є адекватною заміною через ймовірні проблеми з поставками запасних частин, комплектуючих і сервісною підтримкою.
– на товари, придбані на півострові Крим, не поширюється підтримка сервісних служб, оновлення софта, апгрейд і т. п. виробів, вироблених у країнах, що ввів санкції чи компаніях – власниках ліцензії, зареєстрованих у тих самих країнах.
Поради: Рекомендуємо споживачам без нагальної необхідності утриматися від придбання на території Криму дорогих товарів і послуг світових брендів, які були змушені відповідно до міжнародних санкцій згорнути свою діяльність на півострові. Роз’яснюємо, що якщо продавець товару не довів до споживача інформацію про всі обставини його гарантійного та сервісного обслуговування у зв’язку в введеними міжнародними санкціями, то тим самим права споживача на отримання повної і достовірної інформації порушуються.
Просимо споживачів взяти до уваги дані поради та рекомендації, у разі потреби надання допомоги звертатися до фахівців ТЗПС за консультаціями.
ПІДПИСАТИ