Правозахисники закликають парламент невідкладно розглянути законопроєкт № 12301 щодо забезпечення прав ВПО | Центр прав людини ZMINA

Правозахисники закликають парламент невідкладно розглянути законопроєкт № 12301 щодо забезпечення прав ВПО

A+ A-

 Позиція організацій Коаліції організацій, що опікуються питанням захисту прав постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, щодо нової редакції Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” (реєстр. № 12301)

11 грудня 2024 року у Верховній Раді України був зареєстрований проєкт закону “Про внесення змін до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та інших законів України” (реєстр. № 12301). Цей законопроєкт є важливим кроком до покращення правового регулювання питання внутрішнього переміщення, забезпечення та впровадження нових механізмів підтримки внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО). 

Коаліція організацій, які опікуються питанням захисту прав постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, активно брала участь у напрацюванні цього законопроєкту і підтримує його ухвалення.

Після початку широкомасштабного вторгнення Російської Федерації (далі – РФ) представники громадських і благодійних організацій неодноразово звертали увагу на необхідність переходу від точкових до комплексних довгострокових рішень щодо забезпечення прав ВПО. Забезпечення єдиного та сталого підходу держави до підтримки ВПО, врахування наслідків широкомасштабного вторгнення РФ під час побудови політики щодо внутрішнього переміщення, створення умов для впровадження комплексних довготривалих рішень для ВПО неможливі без комплексного оновлення профільного Закону.

Перші напрацювання змін були здійснені ще у 2023 році на виконання Плану заходів з реалізації Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року. Втім, запропонований текст, до розроблення якого долучились експерти Коаліції, не був поданий Кабінетом Міністрів України до Парламенту.

Проєкт документа був переданий народним депутатам України, які після низки раундів обговорень, включно з публічним представленням на Парламентсько-громадському форумі-діалозі “Посилення захисту прав ВПО”, 21–23 жовтня 2024 року в м. Хмельницький, врешті зареєстрували законопроєкт № 12301.

Ініціатива народних депутатів, яка врахувала попередні напрацювання, спрямована на:

  • забезпечення ефективної державної підтримки внутрішньо переміщених осіб на всіх етапах їхнього переміщення: від евакуації, адаптації та інтеграції до повернення та реінтеграції;
  • усунення прогалин у чинному законодавстві та забезпечення його відповідності поточним викликам;
  • покращення механізму підтримки, забезпечення доступу до державних послуг та реалізації прав ВПО без бар’єрів та дискримінації;
  • підвищення рівня інтеграції ВПО в громади, що приймають, з посиленням їхньої участі в розв’язанні питань місцевого значення.

Законопроєкт № 12301 пропонує зміни, які сприятимуть кращому доступу до сервісів, а саме: можливість отримання витягу з бази даних про ВПО замість традиційної довідки; зняття з обліку, зокрема в разі виїзду за кордон; здійснення соціальних виплат на загальних підставах та отримання пенсії без необхідності підтвердження її неотримання від органів РФ. Оцінювання потреб ВПО, яке проводитиметься на різних етапах переміщення, має стати підставою для надання додаткових гарантій, включно з фінансовою допомогою на проживання. Окресленими є і питання реалізації житлових прав ВПО: надання пільгових кредитів для придбання житла, можливість викупу житла, яке є об’єктом фінансового лізингу, а також механізми оренди та викупу житла. Законопроєкт також передбачає внесення змін до Закону Про виконавче провадження“, включно з фінансовою допомогою у вигляді грошової допомоги на проживання з коштів, на які може бути звернено стягнення.

Цей законопроєкт є необхідним для поліпшення становища ВПО і впровадження сучасних та ефективних механізмів їхнього захисту та підтримки під час евакуації, адаптації або інтеграції в суспільство, визначення гарантій та чітких умов для повернення. Розроблення проєкту здійснювалося з проведенням консультацій із широким колом зацікавлених, включно з представниками неурядових організацій, міжнародних партнерів, а також з урахуванням міжнародних стандартів. Законопроєкт № 12301 містить у собі всі пропозиції змін, які вносилися до Парламенту в попередній період, для забезпечення комплексного врегулювання та уникнення ситуації невиправданих очікувань. 

Законопроєкт № 12301-1, який є альтернативним, своєю чергою, містить низку суттєвих суперечностей: невиправдане визначення в переліку термінів окремих принципів (принцип пропорційності); зберігає необхідність підтвердження факту переміщення довідкою; не передбачає умови щодо зняття з обліку; не враховує зміни в суміжних сферах (зокрема, стаття 6 проєкту надалі оперує відміткою в паспорті, хоча реєстрація / декларування місця проживання визначається через внесення інформації до реєстру територіальної громади) тощо. 

З огляду на надзвичайну важливість цієї законодавчої ініціативи Коаліція організацій закликає Верховну Раду України невідкладно розглянути проєкт закону Про внесення змін до Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб та інших законів України (реєстр. № 12301) і підтримати його в першому читанні.

Центр прав людини ZMINA 

Громадський холдинг ГРУПА ВПЛИВУ

БО БФ Стабілізейшен Суппорт Сервісез

БФ Право на захист

БФ “Схід SOS”

ГО КРИМСОС

ГО Донбас СОС 

Кримська правозахисна група