Участь громадськості у відборі суддів під загрозою: заява | Центр прав людини ZMINA

Участь громадськості у відборі суддів під загрозою: заява

A+ A-

21 листопада Верховна Рада проголосувала законопроєкт № 10140-д у першому читанні. Він загрожує головному механізму участі громадськості в оцінюванні та відборі суддів – Громадській раді доброчесності. Він повністю вилучає ст. 87 із Закону “Про судоустрій і статус суддів”, яка регулює діяльність ГРД.

Натомість законопроєкт передбачає, зокрема:

  • Положення про повноваження Вищої кваліфкомісії суддів припиняти повноваження членів Громадської ради доброчесності, що загрожує формуванням залежної ГРД, чутливої до тиску.
  • Положення про заборону членам ГРД надавати у своїх рішеннях оцінні судження, що робить роботу ради неможливою, оскільки будь-яку інформацію з рішення ГРД, яка застосовує стандарт обґрунтованого сумніву, можна буде трактувати як оцінне судження.
  • Положення про заборону членам ГРД давати публічну оцінку щодо судді та захищати свої висновки, що загрожуватиме самій ідеї громадського контролю, для якого публічний розголос є критично важливим.

Завершення кваліфікаційного оцінювання та відбір суддів за участю ГРД – серед ключових вимог, які поставила перед нами Єврокомісія, рекомендувавши стартувати перемовини про вступ. Якщо законопроєкт буде ухвалений у теперішньому вигляді, а ГРД буде змінена до невпізнаваності, виконання цієї умови буде під загрозою, а з нею і євроінтеграція та фінансова допомога для України.

Тому громадські організації закликають парламентарів не змінювати та не вилучати ст. 87 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, яка регулює діяльність ГРД.

Ухвалення законопроєкту призведе до ослаблення громадського контролю над оцінюванням суддів і кандидатів, неможливістю ГРД здійснювати свою функцію участі, зривом очищення судової системи та невиконанням наших міжнародних зобов’язань.

Фундація DEJURE

Центр протидії корупції

Центр прав людини ZMINA

Центр економічної стратегії

ГО “Платформа Громадський Контроль”

Рух ЧЕСНО

Антикорупційний центр ІЗІ

Антикорупційний штаб

Anti-corruption Research and Education Centre

StateWatch

Центр політико-правових реформ

Медійна ініціатива за права людини