Україна і світ мають посилити тиск на Росію через ліквідацію “Меморіалу” – правозахисники | Центр прав людини ZMINA

Україна і світ мають посилити тиск на Росію через ліквідацію “Меморіалу” – правозахисники

A+ A-

Українська правозахисна спільнота надзвичайно стривожена рішеннями російських судів, які заборонили рух “Меморіал”. 28 грудня за клопотанням Генеральної прокуратури РФ Верховний суд Росії постановив ліквідувати Міжнародне товариство “Меморіал” через нібито систематичне порушення російського законодавства про “іноземних агентів”. Наступного дня за клопотанням московської прокуратури Московський міський суд ухвалив рішення ліквідувати правозахисний центр “Меморіал” (структурний підрозділ “Міжнародного Меморіалу”) за нібито порушення законодавства про “іноземних агентів”, публікації з “ознаками виправдання тероризму” та співпрацю з правозахисним проєктом “ОВД-Инфо”.

Примітно, що Європейський суд з прав людини постановив, що рішення російських судів про ліквідацію “Міжнародного Меморіалу” та правозахисного центру “Меморіал” мають бути зупинені до ухвалення рішення в справі “Екооборона та інші проти Росії”.  

“Меморіал” є корифеєм правозахисного руху в часи пізнього СРСР та нинішньої Росії. Співзасновником “Міжнародного Меморіалу” був відомий радянський борець за права людини й лауреат Нобелівської премії миру Андрій Сахаров. З кінця 1980-х рр. співробітники “Міжнародного Меморіалу” досліджують політичні репресії, встановлюють і публікують імена політв’язнів, виявляють місця розстрілу і поховання жертв сталінізму, надають правову і моральну допомогу жертвам політичних переслідувань.Так, їхніми зусиллями були виявлені масові поховання десятків українців та представників інших народів, яких радянська влада розстріляла в урочищі “Сандармох”.

До “Міжнародного Меморіалу” входять 74 організації, які діють у Росії, Україні, Франції, Бельгії, Італії та інших державах. Зокрема, одна з таких організацій – правозахисний центр “Меморіал” – працює над захистом осіб, які постраждали від воєнних злочинів, злочинів проти людяності та грубих порушень прав у гарячих точках на теренах колишнього СРСР. Правозахисний центр “Меморіал” також відіграє надзвичайно важливу роль в адвокації громадян України, позбавлених волі внаслідок політичного переслідування в окупованому Криму та на території РФ. Так, адвокат правозахисного центру Марія Ейсмонт захищає інтереси кримського політв’язня Раїма Айвазова, якого окупанти звинувачують у нібито причетності до терористичної організації. Крім того, після візиту адвоката Радміра Санієва адміністрація виправної колонії випустила політв’язня Мусліма Алієва зі штрафного ізолятора, в якому кримчанин сумарно провів 208 діб.

Структури “Меморіалу” залишалися чи не єдиним потужним осередком громадянського суспільства та паростком спротиву дедалі більшому авторитаризму в Росії. Їхня ліквідація є черговою гайкою, якою путінський режим закручує громадянські свободи в Росії та на окупованих нею територіях. Ліквідація “Міжнародного Меморіалу” та правозахисного центру “Меморіал” позбавить жертв політичних репресій, зокрема громадян України, чи не останньої надії на відновлення справедливості.

У зв’язку з цим ми наполегливо закликаємо Україну, іноземні держави та міжнародні організації:

  • рішуче засудити рішення Верховного суду РФ щодо ліквідації структур “Меморіалу” та інші випадки систематичного тиску на правозахисників і громадських активістів в Росії та на окупованих нею територіях;
  • запровадити персональні санкції проти осіб, причетних до ліквідації структур “Меморіалу” та тиску на інші правозахисні організації та адвокатів;
  • посилити дипломатичний, економічний та санкційний тиск на російську владу, щоб домогтися збереження діяльності структур “Меморіалу” та звільнення всіх політв’язнів у Росії та на окупованих нею територіях;
  • надавати всебічну допомогу політв’язням та їхнім родинам, які постраждали від репресій Кремля;
  • використовувати досвід, набутий структурами “Меморіалу”, у просуванні верховенства права та протидії безкарності за воєнні злочини, злочини проти людяності та грубі порушення прав людини.

КримSOS 

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

Правозахисний центр “Дія”

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Центр громадянської просвіти “Альменда”

Платформа звільнення політв’язнів