Війна – не привід для диктатури: правозахисники попереджають про небезпеки “законів 12 серпня”
12 серпня 2014 року Верховна Рада України без жодного голосу “проти” прийняла у першому читанні урядовий законопроект “Про санкції” №4453а.
Необхідність ухвалення цього законопроекту обґрунтовується, зокрема, метою захисту національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, а також іншими причинами, поміж якими – запобігання “порушенню чи відновленню порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України”.
Ми розуміємо важливість прийняття даного закону в умовах “неоголошеної війни”, яку веде Росія на сході України, та необхідність оперативної реакції влади на щоденні виклики. Водночас, прийняття його у запропонованій редакції може становити загрозу реалізації прав і свобод громадян України не меншу, ніж сумнозвісні “диктаторські законопроекти 16 січня”. Адже законопроект надає невиправдано широкі повноваження Раді національної безпеки та оборони при Президентові України на необмежений період часу.
Зокрема, законопроект встановлює позасудове обмеження чи припинення діяльності засобів масової інформації “та інших суб’єктів інформаційної діяльності, в тому числі в мережі Інтернет”, тобто необмеженого кола осіб аж до індивідуальних користувачів соціальних мереж. Передбачено можливість позасудового обмеження чи заборони виробництва і розповсюдження “друкованої продукції та інших інформаційних матеріалів”, що надає можливість для неконтрольованого запровадження цензури. Окреме занепокоєння викликає введення позасудової заборони “діяльності партій, рухів та інших громадських об’єднань та фондів” без неупередженого розгляду обгрунтованості причин заборони та надання можливості вказаним суб’єктам захистити себе у законний спосіб.
Підстави для запровадження санкцій є досить розмитими, а подекуди – просто абсурдними (як-от “факти порушень Загальної декларації прав людини”). Такі формулювання розширюють коло потенційних об’єктів санкцій до невизначеності і відкривають широкий простір для зловживань. Окремо варто вказати на невичерпність переліку санкцій, адже закон надає право впроваджувати “інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом”.
Із зазначеного вище постає, що законопроект №4453а “Про санкції” суперечить Конституції та чинному законодавству, а також міжнародним зобов’язанням України.
З огляду на реальну загрозу “виростити нового дракона”, проти якого ми боролися на Майдані, ми закликаємо народних депутатів не ухвалювати запропонований законопроект №4453а “Про санкції” та відправити його на доопрацювання.
Максим Буткевич, проект “Без кордонів” Центру “Соціальна Дія”
Євген Захаров, Харківська правозахисна група
Олександра Матвійчук, Центр Громадянських Свобод
Тетяна Печончик, Центр інформації про права людини
Аркадій Бущенко, Українська Гельсінська спілка з прав людини
Олег Мартиненко, Центр досліджень правоохоронної діяльності
Тетяна Мазур, Amnesty International в Україні
Володимир Чемерис, Інститут Республікa
ПІДПИСАТИ