Закликаємо парламент розглянути проєкт №8061 та дозволити поверненим з полону звільнитися зі служби за власним бажанням
Понад півроку у Верховній Раді законопроєкт № 8061 очікує на розгляд. Його мета — надати право звільнення з військової служби та відстрочки від призову під час мобілізації особам, звільненим з полону.
Прийняти його рекомендував головний комітет, проєкт отримав позитивні висновки та був підтриманий Міністерством оборони України. Проєкт є нагальною потребою для звільнених з полону військовослужбовців та військовослужбовиць. Проте народні депутати з листопада відкладають його розгляд у сесійній залі.
За цей час відбулося близько 20 обмінів. І суспільство вкотре побачило, у якому фізичному та психологічному стані українські захисники та захисниці повертаються з полону. Чи готові вони знову взяти до рук зброю? Це питання особистого вибору, проте закон такого вибору не дає (навіть якщо людина є обмежено придатною до військової служби).
Чому важливо прийняти 8061?
Діючі закони не дають права військовослужбовцям та військовослужбовицям, які були у полоні, звільнитися зі служби. Після повернення вони проходять обстеження, коротку реабілітацію та повертаються в частину, у якій служили раніше.
Часто повернення у військо стає причиною погіршення психологічного чи фізичного здоров’я військових. За таких умов здатність ефективно вести бойові дії знижується, що може нести ризики для побратимів. Як показує практика, якісної психологічної реабілітації об’єктивно потребують усі звільнені з полону, проте достатньої кількості кваліфікованих спеціалістів та довготривалого фінансування для цього держава не має.
Війна триває, кількість полонених та повернених з полону збільшується, отже, потреба в реабілітації зростатиме. На початку грудня президент України Володимир Зеленський повідомляв, що додому з полону повернули понад 1,3 тис. українців та українок. Їхній стан здоров’я оцінюється як незадовільний. Жінки, для прикладу, через недоїдання, холод, поганий сон та інші неналежні умови утримання мають гінекологічні та гормональні проблеми, які потребують довготривалого лікування. І попри інформацію про ретельне обстеження та реабілітацію повернених з полону, значна частина з них потребує довготривалих програм відновлення та повинна мати право на звільнення з військової служби. Про те, що репатрійовані особи не залучаються до військової служби, говорить і стаття 117 Женевської конвенції. Сьогодні ж зі служби можуть звільнитись лише ті, які визнані непридатними. Але цей процес складний і довготривалий.
Крім того, законодавство України наразі не враховує морально-психологічний стан звільнених з полону, який впливає на можливість виконувати службові обов’язки.
На підтримку проєкту вже зареєстрована та збирає підписи петиція.
Виходячи з вищевикладеного, просимо невідкладно:
- Розглянути та винести на голосування законопроєкт № 8061;
- Підтримати проєкт та дозволити поверненим з полону звільнитися з військової служби за власним бажанням.
Підписати заяву можна за посиланням: https://forms.gle/Pbf3tZP49v6VBkrn7
Підписанти заяви:
- ГО “Юридична сотня“
- Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ (об’єднує 26 провідних українських організацій громадянського суспільства)
- ГО “Добровольці“
- ГО “Жіночий ветеранський рух”
- Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем“
- ГО “Рух ЧЕСНО”
- ГО “Життя після війни”
- ГО “ПОЛІГОН 56”
- ГО “Вояцький Визвіл”
- ГО “Сімʼї на захист воїнів 34 батальйону 57 бригади”
- ГО “Вірні завжди”
- ГО “ЖІНКИ зі СТАЛІ”
- ГО “Київська спілка ветеранів АТО Подільського району”
- ГО “Військові медики України”
- ГО “Спілка матерів та дружин морських піхотинців”
- ГО “Медичні лідери”
- ГО “Ветеранс хаб”
- Незалежна антикорупційна комісія — НАКО
- Благодійна організація “Благодійний фонд “Кітики”
- Волинський обласний благодійний фонд “Співдружність — Волинь”
- Благодійна організація «Благодійний Фонд “Ангар.Україна”
- ГО “Центр інформації про права людини” (ZMINA)
- Правозахисний центр для військовослужбовців “Принцип”
- ГО “Перший жіночий ветеранський простір “РеХаб”
- Комунальний заклад Львівської обласної ради “Будинок воїна”