Заява щодо чергових обшуків і затримань в окупованому Криму | Центр прав людини ZMINA

Заява щодо чергових обшуків і затримань в окупованому Криму

A+ A-

Українські правозахисні організації висловлюють рішучий протест проти чергових обшуків у будинках кримських татар. Як відомо, вранці 31 серпня 2020 року окупаційна влада вкотре вдалася до практики застосування свавілля щодо громадян України, які ведуть громадську діяльність на території окупованого Криму. Російські силовики провели обшуки в трьох будинках кримськотатарських активістів.

Після обшуків були затримані активісти Енвер Топчи, Айдер Аблякімов і Ридван Умеров, а також журналіст і активіст Айдер Кадиров, у якого обшук не проводили. Усіх затриманих відвезли до Управління ФСБ в окупованому Сімферополі для допиту без пояснення причин затримання.

Правозахисна спільнота розцінює рейди силовиків як намагання окупаційної влади знищити залишки громадянської активності та незалежної журналістики в Криму. Приміром, Айдер Кадиров є кореспондентом “Кримської солідарності” – громадського руху, який оперативно висвітлює становище політв’язнів та надає допомогу їхнім родинам. Крім того, як показує практика репресій, кримські татари найчастіше страждають від свавільних обшуків, затримань, тиску і залякувань з боку російської окупаційної влади.   

З огляду на це вимагаємо від Російської Федерації та окупаційної влади Криму: 

  • негайно звільнити всіх затриманих; 
  • провести оперативне, ефективне та неупереджене розслідування незаконних затримань і притягнути винних у незаконних діях до відповідальності; 
  • припинити спроби знищення громадського активізму і незалежної журналістики в Криму шляхом обшуків, затримань, кримінального та адміністративного переслідування громадян України, незгодних з окупацією Криму;
  • дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права в окупованому Криму і припинити невиправдане застосування російського кримінального законодавства для придушення опору окупації.

Ми закликаємо міжнародні організації та уряди іноземних держав: 

  • продовжувати тиск на російський уряд, щоб зупинити переслідування груп населення, незгодних з окупацією Криму і репресіями проти кримчан; 
  • засудити використання Росією її власного законодавства до громадських активістів і незалежних журналістів у тимчасово окупованому Криму; 
  • посилити секторальні санкції проти РФ за систематичні грубі порушення прав людини, злочини проти людяності та воєнні злочини, скоєні в окупованому Криму, і ввести персональні санкції стосовно осіб, причетних до грубих порушень прав людини.

Детальна інформація. 31 серпня близько шостої ранку в Радянському і Судакському районах окупованого Криму співробітники російської поліції та ФСБ провели обшуки в будинках трьох кримських татар. У смт Совєтськ обшукали будинок активіста Енвера Топчи. За словами його дружини, силовики не надали ордера на обшук і вилучили техніку. У Судаку був обшук у будинку Ридвана Умерова – активіста і муедзина місцевої мечеті. У селищі Сонячна Долина Судакського району обшук пройшов в Айдера Аблякімова – активіста і працівника МНС. Наразі немає інформації щодо того, чи було щось вилучено під час цих двох обшуків. 

У селі Розливи Нижньогірського району був затриманий Айдер Кадиров – журналіст “Кримської солідарності” й кореспондент “Грані.Ру”. У нього вилучили український паспорт. Особи, що затримали Кадирова, приїхали на двох машинах моделі “Газель” без розпізнавальних знаків. 

Станом на 11:00 всіх активістів затримали й відвезли в УФСБ Сімферополя для допиту без пояснення причин затримання.

За словами дружини Айдера Кадирова, силовики питали її чоловіка, чи знає він певного Уміджона Дададжонова, щодо якого відкрито кримінальну справу за ч. 2. ст. 205.5 КК РФ (участь у діяльності терористичної організації). Силовики запевнили родичів Айдера Кадирова, Енвера Топчи та Ридвана Умерова, що активістів після допиту відпустять.

Центр громадянських свобод

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

ГО “КримSOS”

Центр прав людини ZMINA 

Кримська правозахисна група

ЦГП “Альменда”

Українська Гельсінська група з прав людини

Харківська правозахисна група

Правозахисний центр “Дія”