Заява щодо переслідування антикорупційного активіста Віталія Шабуніна | Центр прав людини ZMINA

Заява щодо переслідування антикорупційного активіста Віталія Шабуніна

A+ A-

23 липня 2020 року вночі в Києві стався вибух у будинку голови правління ГО “Центр протидії корупції” Віталія Шабуніна, після чого будинок загорівся. На щастя, ніхто не постраждав: Віталія з дітьми не було в будинку, а батьки встигли вибігти на вулицю.

Одразу після вибуху Шабунін повідомив про спланований напад, адже все обладнання працювало справно, бо два тижні тому газова служба перевіряла лічильник і всі з’єднання.

Центр протидії корупції займається просуванням антикорупційного законодавства та антикорупційних органів в Україні – Національного антикорупційного бюро (НАБУ), Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), Агентства з розшуку та менеджменту активів, а також Вищого антикорупційного суду. 

Протягом останніх років Віталій Шабунін та інші представники Центру протидії корупції зазнають систематичного переслідування, включно з фізичними нападами, сфабрикованими кримінальними справами та замовними дискредитаційними кампаніями.

Так, 22 березня 2016 року Печерський райсуд Києва надав слідчим Генпрокуратури доступ із правом вилучення речей і документів Центру протидії корупції, зокрема тих, які становлять банківську таємницю. Слідчі ГПУ розслідували начебто розкрадання виділених урядом США і європейськими партнерами коштів на реформування прокуратури.

У вересні 2016 року Віталій Шабунін повідомив про стеження за собою, а також про появу в інтернеті фотографій його недобудованого будинку та даних про рух коштів на рахунку ГО “Центр протидії корупції”. Активіст звертався до правоохоронців із заявою про незаконне стеження і злив інформації, однак отримав відписку.

9 квітня 2017 року під будинком Віталія Шабуніна відбувся пікет, метою якого був тиск на активіста і його дискредитація. До організації пікету була причетна Служба безпеки України. 

11 травня 2017 року співробітниця Центру протидії корупції Олександра Устінова заявила, що за нею та за її будинком стежать особи, які на замовлення СБУ знімають про неї фільм з метою дискредитації. 

7 червня 2017 року  Віталія Шабуніна викликали повісткою до військкомату, хоча з 2000 року активіст визнаний непридатним до військової служби за станом здоров’я. Біля військкомату на нього напали з газовим балончиком. 

9 червня 2017 року слідче управління фіскальної служби Києва за заявою народного депутата Павла Пинзеника порушило кримінальне провадження проти керівників ГО “Центр протидії корупції” через начебто несплату організацією податків. 

Ще одна кримінальна справа була порушена проти самого Віталія Шабуніна – за наслідками інциденту, що стався 8 червня біля військкомату, в межах якої активісту оголосили підозру в “нанесенні тілесних ушкоджень журналісту Філімоненку під час виконання ним законної професійної діяльності”. Пізніше Бориспільська районна прокуратура відкрила кримінальне провадження проти члена правління Центру протидії корупції Олександри Устінової за звинуваченням у перешкоджанні журналістській діяльності.

17 липня 2018 року в Києві біля будівлі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури було скоєно напад на Віталія Шабуніна. Учасники контракції – група молодих людей у камуфляжній формі – облили зеленкою і закидали тортами Віталія Шабуніна, який був організатором мітингу антикорупційних активістів.

Паралельно з цими нападами та постійними кримінальними справами в деяких ЗМІ, які систематично нехтують журналістськими стандартами, та соціальних мережах протягом останніх років ведеться брудна дискредитаційна кампанія проти Центру протидії корупції і Віталія Шабуніна, мета якої – зруйнувати довіру до антикорупційних активістів.

Усе це відбувається на тлі постійних безкарних нападів на інших антикорупційних активістів в Україні, які не розслідуються належним чином правоохоронними органами. Зокрема, у 2019 році правозахисники зафіксували 83 випадки переслідування громадських активістів в Україні, 29 із яких стосувались активістів, що протистоять корупції, організованій злочинності та незаконній забудові. За першу половину 2020 року ZMINA задокументувала щонайменше 48 випадків нападів і тиску на громадських активістів в Україні, зокрема 12 інцидентів стосовно антикорупційних активістів.

Змушені констатувати, що Україна залишається небезпечною країною для роботи громадських активістів та правозахисників, а її активні громадяни, які намагаються просувати реформи та протидіяти корупції, часто змушені платити за це безпекою, здоров’ям і навіть своїм життям, як це сталось із Катериною Гандзюк.

З огляду на це ми, представники організацій громадянського суспільства, вимагаємо:

від Національної поліції та органів прокуратури:

  • провести ефективне, своєчасне, повне та незалежне розслідування нападу на будинок Віталія Шабуніна, встановити не тільки безпосередніх виконавців цього нападу, але й його замовників;
  • з огляду на систематичне переслідування та погрози забезпечити надання державної охорони Віталію Шабуніну та його родині;
  • провести ефективне розслідування нападів на інших антикорупційних активістів в Україні.

– від Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України для здійснення парламентського контролю за розслідуванням нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів:

  • узяти під контроль розслідування вибуху і підпалу будинку Віталія Шабуніна, а також нападів на інших антикорупційних активістів.

– від Президента України Володимира Зеленського:

  • публічно засудити напади на Віталія Шабуніна на інших антикорупційних активістів в Україні, а також дискредитаційні кампанії та антизахідну риторику, яка розгортається стосовно тих, хто виступає за проведення реформ і подолання корупції;
  • взяти під особистий контроль розслідування вибуху і підпалу будинку Віталія Шабуніна, а також нападів на інших антикорупційних активістів.

– від Верховної Ради України та Президента України:

  • відправити у відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова як особу, яка персонально відповідає за саботування реформи поліції та систематичну безкарність у розслідуванні нападів на громадських активістів в Україні протягом останніх шести років.
  1. Центр прав людини ZMINA 
  2. Інститут масової інформації
  3. “Восток SOS”
  4. Правозахисний центр “Поступ”
  5. Платформа прав людини
  6. Освітній дім прав людини – Чернігів
  7. Всеукраїнське об’єднання “Автомайдан”
  8. Рух “ЧЕСНО”
  9. Медійна ініціатива за права людини
  10. ГО “Небайдужі”
  11. Асоціація УМДПЛ
  12. ГО “МАРТ” 
  13. Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива”
  14. Координаційний центр “Правозахисник”
  15. Лабораторія законодавчих ініціатив
  16. Українська школа політичних студій
  17. Харківський антикорупційний центр
  18. ГО “Центр розвитку і демократії”
  19. Правозахисний центр “Дія”
  20. ГО “Адвокат майбутнього”
  21. Мережа захисту національних інтересів “АНТС”
  22. ГО “Речовий доказ”
  23. Центр громадянських свобод
  24. ГО “Аналітична платформа”
  25. Сайт zovzakona.org
  26. ГО “Молодіжна організація “СТАН”
  27. ГО “Вектор прав людини”
  28. ГО Платформа “Громадський контроль”
  29. ХОФ “Громадська Альтернатива”
  30. Інститут розвитку суспільних інновацій
  31. Transparency International Ukraine
  32. ГО “Правозахисна Ініціатива”
  33. ГО “Розвиток Приазов’я”
  34. ГО “Школа медіапатріотів”
  35. Всеукраїнська молодіжна громадська організація “Фундація Регіональних Ініціатив”
  36. ГО “Детектор медіа”
  37. ГО “Кримськотатарський Ресурсний Центр”
  38. Фонд Домів прав людини
  39. ГО “Антикорупційний штаб”
  40. Кримський дім
  41. ГО “Українська лінгвістична асоціація”
  42. Фонд розвитку громади міста Херсон “Захист”
  43. Фундація DEJURE
  44. Кримська правозахисна група 
  45. ГО “Українське Піратське Співтовариство”
  46. ГО “Всеукраїнська ліга правників проти корупції”
  47. БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”
  48. ГО “Жіночий Антикорупційний Рух”
  49. ГО “Точка опори ЮА”
  50. Об’єднання ЛГБТ військових та ветеранів
  51. Bihus.info
  52. ГО “Ти потрібен Україні”
  53. ГС “Сильніші разом”
  54. БО “ЛЕГАЛАЙФ-УКРАЇНА”
  55. Anti-corruption Research and Educational Center
  56.  ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
  57. Проєкт “Без кордонів”