Зеленського закликають ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду

A+ A-

Шановний пане Президенте!

24 лютого почалася нова фаза збройної агресії Російської Федерації проти України. За більш ніж три тижні війни внаслідок обстрілів та дій російських військ убито щонайменше 902 цивільних осіб, зокрема вбито 115 дітей і поранено 140 дітей, майже 12 мільйонів вимушені були покинути свої домівки, тисячі об’єктів цивільної інфраструктури, житлових об’єктів зруйновано. Російська армія застосовує важку зброю по мирних українських містах, невибірково обстрілюючи житлові будинки, лікарні, пологові будинки, культурні та релігійні об’єкти в Харкові, Маріуполі, Сєвєродонецьку, Сумах, Чернігові та інших містах. Майже знищено міста Маріуполь, Волноваха, Ірпінь, Буча, Гостомель, Ізюм, Охтирка, Чернігів – і, на жаль, цей список можна продовжувати.

Від самого початку нової фази збройної агресії проти України організації, які входять до правозахисної Коаліції “Україна. 5 ранку”, щодня фіксують десятки епізодів, які потенційно можуть бути кваліфіковані як воєнні злочини й злочини проти людяності та стати предметом розгляду Міжнародного кримінального суду. 

Український народ, українська армія, українська влада мужньо протистоять збройній агресії Росії на всіх можливих фронтах. Разом з тим Україна досі залишає оголеним законодавчий фронт, у такий спосіб звужуючи власні можливості щодо притягнення до відповідальності осіб, причетних до скоєння найтяжчих злочинів під час війни в Україні. 

Пане Президенте! 16 березня 2022 року відбулася Ваша зустріч із Прокурором МКС паном Карімом Ханом, під час якої Ви наголосили, що “жоден воєнний злочин чи злочин проти людяності, скоєний унаслідок агресії Росії проти України, не має залишитися безкарним. Кожен винний має бути притягнутий до міжнародно-правової та кримінальної відповідальності – від виконавців до військово-політичного керівництва країни-агресора”.

Але для притягнення до відповідальності винних за скоєння воєнних злочинів і злочинів проти людяності мають відбутися зміни в національному законодавстві. Здається, зараз саме той час, коли розбиті всі контраргументи щодо необхідності ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду та підписання Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” №2689, ухваленого Верховною Радою ще 20 травня 2021 року. 

Пане Президенте! Ми, члени правозахисної коаліції “Україна. 5 ранку”, які безпосередньо документують злочини, що вчиняє російська армія в Україні, звертаємося до Вас із проханням невідкладно підписати Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права”, а також внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду. 

Не дайте жодного шансу безкарності!

Довідково. Коаліція “Україна. П’ята ранку / Ukraine 5 AM Coalition” працює з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Серед головних завдань коаліції: документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних під час російської збройної агресії проти України, інформування громадськості в Україні й за кордоном про найтяжчі злочини під час російської агресії в Україні тощо. До складу коаліції наразі входить близько 20 організацій, серед них Центр прав людини ZMINA, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Ukrainian Legal Advisory Group, Регіональний центр прав людини, Медійна ініціатива за права людини та інші.