Звернення щодо ефективних заходів для мінімізації злочинності на залізничних вокзалах України та запобігання дискримінації етнічних груп

A+ A-

Ми, представники правозахисних організацій України, зокрема Коаліції ромських правозахисних організацій, занепокоєні новою хвилею розпалювання міжетнічної ворожнечі щодо осіб ромської національності, яке відбувається за участю громадського формування “Муніципальна варта Києва”.  

Так, 9 березня на стіні одного з переходів київського Центрального залізничного вокзалу з’явилося оголошення з текстом “Вас можуть пограбувати цигани”. 

Цього ж дня, за повідомленням ЗМІ, міністр інфраструктури Владислав Криклій приєднався до одного з рейдів Муніципальної варти, які громадське формування систематично проводить на вокзалі столиці. Також долучився депутат від “Слуги народу” Роман Грищук. За його словами, на зустрічі домовилися про те, що Муніципальна варта цілодобово допомагатиме поліції фіксувати всі порушення, які відбуваються на вокзалі. 

Варто зазначити, що представники Муніципальної варти в соціальних мережах, зокрема керівник підрозділу Сергій Бондар, систематично публікують дописи дискримінаційного щодо ромів змісту, в яких таврують усіх представників ромської національної меншини як злочинців та створюють образ того, що до злочинності на вокзалі причетні виключно особи ромської національності, чим поширюють та підживлюють ненависть щодо групи людей конкретної етнічної меншини.   

Крім того, на  своїх сторінках у соціальних мережах представники Муніципальної варти – громадського формування, створеного з метою забезпечення охорони громадського порядку, законності, прав, свобод і законних інтересів громадян, відповідальними за діяльність якого є Київська міська рада та Національна поліція України, – систематично публікують фотографії осіб ромської національності із цілеспрямованим акцентуванням на етнічній належності в негативному контексті, що є грубим порушенням норм чинного законодавства України та міжнародних зобов’язань, узятих на себе Україною.

Вважаємо, що зазначені вище дії містять спроби розпалювання міжетнічної ворожнечі й намагання принизити одну з етнічних спільнот. 

Нагадуємо, що стаття 24 Конституції України гарантує всім громадянам рівність перед законом та забороняє привілеї чи обмеження за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження. 

Крім того, нагадуємо, що  подібні дії та розміщення дискримінаційних оголошень порушують статтю 14 Європейської конвенції з прав людини “Про заборону дискримінації” в якій зазначено, що ставлення до людей та реалізація їхніх прав мають бути забезпечені без дискримінації за будь-якою ознакою – статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин.

Особливу увагу звертаємо на пункт 3 статті 17 Закону України “Про муніципальну варту”, в якому чітко зазначається, що службовці муніципальної варти повинні поважати гідність особи і виявляти до неї гуманне ставлення, захищати права людини, незалежно від її належності до територіальної громади, соціального, расового, національного походження, майнового та іншого стану, громадянства, віку, мови та освіти, ставлення до релігії, статті, політичних та інших переконань. 

Тому звертаємося до правоохоронних органів з вимогою вжити ефективних заходів для мінімізації злочинності на залізничних вокзалах України. Акцентуємо увагу керівництва МВС на затвердженому плані роботи Постійної робочої групи з питань правоохоронної та міграційної діяльності, що діє під керівництвом заступника Міністра внутрішніх справ України Ковальчук Тетяни. Так само Голову Національної поліції України Клименка Ігоря просимо взяти цю ситуацію під особистий контроль. 

Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмилу Денісову також просимо взяти під особистий контроль ситуацію щодо виконання правоохоронними органами та керівництвом ПАТ “Укрзалізниця” своїх зобов’язань відповідно до статті 10 Закону України “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”.

Наголошуємо, що злочинність не має національності, а є феноменом, який можна подолати лише невідворотністю покарання для всіх правопорушників без належності до певної етнічної групи. 

Приклад міста Львова, де працівникам Національної поліції повідомили підозру за систематичне прикриття злочинів на залізничному вокзалі, свідчить, що правоохоронна система здатна діяти результативно не тільки в протидії злочинності назовні, а також усередині своєї системи. Тому першим кроком має бути її очищення від “перевертнів”, які потурають злочинності та дискредитують державу й правоохоронну систему загалом. Це стане запорукою успіху в боротьбі з правопорушниками й зніме всі спекуляції щодо етнічного характеру злочинів.

Також закликаємо провести серед правоохоронців комплексну роз’яснювальну та просвітницьку роботу щодо недопущення використання мови ворожнечі та з метою протидії дискримінації за етнічною ознакою, яка розколює суспільство й підвищує градус агресії. Наслідками такої агресії можуть стати злочини на ґрунті ненависті на кшталт нападу на ромське поселення  23 червня 2018 року, коли вбили молодого рома Давида Папа та завдали тяжких тілесних ушкоджень ще чотирьом людям.

Зі свого боку громадськість та правозахисна спільнота уважно відслідковуватиме реакцію правоохоронної системи на виклики, пов’язані зі спробами покласти відповідальність за злочини на певну етнічну спільноту.

Розраховуємо на оперативні та ефективні дії, спрямовані на боротьбу з вокзальною злочинністю та особами, які розпалюють міжетнічну ворожнечу. Ми переконані, що майбутнє України полягає в мирній взаємодії різних етнічних громад у межах єдиної держави, де поважають честь та гідність особистості та гарантують безпеку кожній людині, незалежно від етнічної належності.

ZMINA. Центр прав людини

Коаліція ромських неурядових організацій “Стратегія 2020”

Міжнародна благодійна організація “Ромський жіночий фонд “Чіріклі”

Український центр вивчення історії Голокосту

Харківська правозахисна група

Український рух пацифістів