Влада має допомогти українцям в окупації виїхати на підконтрольні території – правозахисники
Віцепрем’єр-міністру України –
Міністру з питань реінтеграції
тимчасово окупованих територій України
Ірині Верещук
Міністру закордонних справ України
Дмитру Кулебі
ЗВЕРНЕННЯ
Ми, представники правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих від збройної агресії проти України, звертаємося до вас у зв’язку з необхідністю забезпечення виїзду громадян України з тимчасово окупованих територій на підконтрольну територію України, а також з метою залишення території України для отримання прихистку на час бойових дій у третіх країнах.
24 лютого 2022 року почалася повномасштабна війна Російської Федерації проти України. Активні бойові дії, які почалися на територіях, прилеглих до тимчасово окупованих, унеможливили виїзд громадян України на підконтрольну територію, зокрема через Донецьку, Луганську, Херсонську області. Крім того, за декілька днів до початку військових дій держава-агресор обмежила переміщення людей через КПВВ на адміністративній межі з окупованим Кримським півостровом.
Наразі, після трьох тижнів війни, ситуація, яка склалася на прилеглих до тимчасово окупованих територіях, становить загрозу життю та здоров’ю місцевих жителів та тих, хто потенційно міг би виїжджати через ці території до підконтрольних Уряду України регіонів. Бойовими діями завдано значної шкоди цивільній інфраструктурі, є свідчення вчинення російською армією воєнних злочинів проти громадян України.
У таких умовах відносно безпечним шляхом виїхати з тимчасово окупованих територій стає виїзд українських громадян через територію Російської Федерації до третіх країн, з якими ще зберігається сполучення, для пошуку тимчасового прихистку з подальшим виїздом до території України. Зокрема, такими третіми країнами можуть бути Вірменія, Грузія, Білорусь, Казахстан, Туреччина та інші.
Проте не всі громадяни України, що постійно проживають на тимчасово окупованих територіях, мають паспорт громадянина України для виїзду за кордон (наприклад, особа не отримала паспорт або дія документа закінчилась). У таких випадках для виїзду з тимчасово окупованих територій вони можуть потрапити до третіх країн за “паспортами громадян Російської Федерації” (внутрішнім або для виїзду за кордон), оскільки через законодавство країни-окупанта виїзд із території РФ за внутрішнім паспортом громадянина України обмежений або неможливий.
Також наразі заблокованими на тимчасово окупованих територіях України залишаються особи, які в’їхали на ці території до початку нової фази збройної агресії проти України за внутрішніми паспортами громадян України й наразі не мають змоги виїхати.
Громадяни України, які примусово та/або автоматично набули громадянство РФ на тимчасово окупованих територіях, залишаються громадянами України. Держава не визнає такого примусово набутого “громадянства РФ”. Тому після виїзду на території РФ та на території третіх країн такий громадянин має право звернутися до закордонної дипломатичної установи України в цих країнах та отримати захист і підтримку, а також адміністративні послуги, які надаються консульськими установами та посольствами України громадянам України. Так само вони мають право на повернення на територію України.
У ситуації відкритої повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України держава має вживати всіх заходів для забезпечення можливості повернення на її територію тих громадян України, які опинились ізольованими на тимчасово окупованих територіях та бажають виїхати. Перебування на окупованих територіях створює небезпеку для життя і свободи українських громадян в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України. А для громадян України, які за законодавством країни-окупанта підпадають під мобілізацію, ще й загрозу бути примусово залученими до участі в бойових діях проти України на боці агресора.
На підставі вищенаведеного ми звертаємося до вас із проханням у межах владних повноважень:
- сприяти забезпеченню в’їзду громадян України, які наразі перебувають на тимчасово окупованих територіях, на підконтрольну Уряду України територію, зокрема й у випадках фактичного вимушеного незаконного перетину державного кордону під час виїзду чи з території третіх країн;
- забезпечити проведення інформаційної кампанії щодо безпечного виїзду громадян України з тимчасово окупованих територій;
- забезпечити надання консульських та інших послуг громадянам України, які постійно мешкають на тимчасово окупованих територіях України та в’їхали на територію третіх країн на підставі паспортних документів, виданих окупаційними адміністраціями;
- надати роз’яснення працівникам консульських установ та посольств України щодо обставин, в яких перебувають такі громадяни України з тимчасово окупованих територій та можливих документів, які вони можуть надати;
- забезпечити захист та підтримку громадянам України, які опинилися на території третіх країн, незалежно від того, з якої території вони прибули.
Центр прав людини ZMINA
Благодійний фонд “Восток SOS”
Громадська організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”
ГО “Донбас СОС”
ГО “КримСОС”
Кримська правозахисна група
ПІДПИСАТИ