Місця несвободи стали ціллю РФ для депортації, адже їх досить просто можна вивезти: звіт правозахисників | Центр прав людини ZMINA

Місця несвободи стали ціллю РФ для депортації, адже їх досить просто можна вивезти: звіт правозахисників

A+ A-

Росія свідомо вивозила з окупованих територій України місця несвободи (слідчі ізолятори, колонії, дитячі будинки, психіатричні лікарні, дитячі будинки-інтернати; будинки-інтернати для людей похилого віку та осіб з інвалідністю тощо), адже людей з таких закладів набагато простіше без отримання згоди вивезти із законного місця перебування.

Ілюстративне фото

Про це йдеться у звіті Центру прав людини ZMINA “Депортація місць несвободи з окупованих територій України“. Звіт охоплює період від 24 лютого 2022 до 17 квітня 2023 року. Документ ґрунтується на інформації з відкритих джерел, а також на свідченнях людей, які постраждали або стали свідками злочину депортації та примусового переміщення, зокрема керівників, працівників та підопічних місць несвободи.

Як зазначають дослідники, Росія мала цілеспрямовану політику щодо примусового переміщення та депортації з огляду на кількість лише відомих подібних випадків. 

Так, лише з окупованої території Херсонської області були вивезені ув’язнені щонайменше чотирьох виправних колоній – це Голопристанська виправна колонія № 7, Дар’ївська виправна колонія № 10, Херсонська виправна колонія № 61 та Північна виправна колонія № 90. Також відомо про вивезення через Херсонську область (спочатку до Голопристанської виправної колонії № 7) ув’язнених зі Снігурівської виправної колонії № 5 Миколаївської області. Ймовірна кількість депортованих ув’язнених становить від 2000 до понад 3500 осіб.

Про наявність наміру та систематичність злочину депортації свідчить також підготовка закладів на території РФ для розміщення таких людей. Про підготовку та проведення примусового переміщення і депортації дитячих закладів окупаційна влада та Росія неодноразово заявляли прямо, а факти перебування українських дітей зі спеціалізованих установ в окупованому Криму та РФ оприлюднювали у відкритих джерелах.

“Найбільше занепокоєння викликає вивезення малолітніх підопічних, адже це завдає чималої шкоди їхньому розвитку, а вони не усвідомлюють злочину, який вчиняється щодо них: Росія позбавляє їх можливості рости та розвиватися в рідному середовищі з можливістю повернення до рідних, забираючи їхню національну ідентичність”, – йдеться у звіті правозахисників.

Крім того, у контексті переміщення дитячих закладів можна вважати дії РФ злочином геноциду в частині передавання дітей з однієї національної групи до іншої.

Детальніше про звіт за посиланням.