Більшість українців вважають, що завершення збройного конфлікту залежить від Росії — опитування

A+ A-

Більшість українців вважають, що завершення збройного конфлікту насамперед буде залежати від Росії та її позиції. Майже третина опитаних вказує, що конфлікт повинен бути вирішений Україною. А ще близько 15% людей сподіваються на зусилля європейських країн та США.

Про це стало відомо 23 вересня під час презентації загальнонаціонального соціологічного дослідження “Ставлення українців до питань, пов’язаних із подоланням негативних наслідків збройного конфлікту в Україні“, проведеного Харківським інститутом соціальних досліджень на замовлення Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим  у співпраці з Центром прав людини ZMINA та за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.

Більш ніж половина опитаних (54%) вважають, що Україна не має йти на жодні компроміси заради завершення збройного конфлікту на території ОРДЛО. Повернення ОРДЛО під контроль України сприймають як реальну можливість 70% опитаних, а 24% скептично налаштовані. Стосовно перспектив повернення Криму, то 58% українців вважають, що таке повернення можливо, а 37% вважають Крим втраченим для України.

Як йдеться у дослідженні, найбільш важливими діями для відновлення миру в Україні українці вважають  необхідність розробки національної стратегії припинення збройного конфлікту та відновлення миру (38%) та покращення інформування людей в Криму та ОРДЛО про події в Україні (26%). Частина опитаних (23%) вказали, що треба створювати можливості для діалогу зі звичайними людьми з Криму та ОРДЛО.

На думку переважної більшості опитаних (74%), ініціатором створення державного плану дій по переходу від стану збройного конфлікту до миру повинен стати Президент України.

До громадянства Російської Федерації, набутого мешканцями ОРДЛО, 46% опитаних ставляться з розумінням, бо це “допомагає людям вижити на цих територіях” (щодо російського громадянства, набутого мешканцями Криму, — відповідно 47%). А 26% взагалі не вважають це громадянством.

Згідно з результатами дослідження, 81% українців вважають, що на території України триває збройний конфлікт з Росією. 85% опитаних переконані, що окупація Криму та конфлікт в ОРДЛО – це частина одного збройного конфлікту з Росією.

“Для нас важливо, що українці в усіх регіонах чітко усвідомлюють, що ми маємо єдиний міжнародний збройний конфлікт у Криму й на Донбасі, який спричинений збройною агресією РФ. Ми бачимо, що значна частина українців оптимістична щодо повернення контролю над тимчасово окупованими територіями. Це дає нам імпульс працювати далі й так само з оптимізмом дивитися на нові майданчики та нові ініціативи, які запроваджуються Україною, зокрема ініціативу “Кримська платформа”, – наголосив постійний представник Президента в АР Крим Антон Кориневич.

При цьому майже половина опитаних громадян (47%) бачать мешканців Криму та ОРДЛО жертвами конфлікту, які потребують всебічної підтримки з боку України. “Тобто теза про те, що в Україні вважають людей, які залишились на окупованих територіях, зрадниками або колаборантами, не є правдивою”, – зазначив керівник Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін.

Фото: Офіс Президента України

За словами менеджерки з адвокації Центру прав людини ZMINA Альони Луньової, у деяких питаннях щодо збройного конфлікту необхідно проводити роз’яснювальну роботу. Наприклад, 35% опитаних вважають за необхідне запровадити кримінальну відповідальність за строкову службу в ОРДЛО і в окупованому Криму, хоча Україна кваліфікує призов як воєнний злочин з боку окупаційних адміністрацій.

Керівниця проєкту ПРООН “Права людини для України” Світлана Колишко зауважила, що дослідження продемонструвало обізнаність, зацікавленість і небайдужість українців до вказаних проблем, і результати важливі для напрацювання системної політики.

“Нема такого ставлення, що це не дуже важливе або не на часі. Був дуже великий запит від українців щодо подальших кроків, які мають бути зроблені в цьому напрямку”, – зауважила вона.

***

Дослідження проведене Харківським інститутом соціальних досліджень у березні – квітні 2021 року на замовлення Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим у співпраці з Центром прав людини ZMINA та за підтримки ПРООН. Його результати були оприлюднені в Києві 23 вересня під час брифінгу в Офісі Президента України.

Під час дослідження було опитано 10 тис. респондентів методом інтерв’ю face-to-face. У кожній області та місті Києві опитано по 400 респондентів. Вибірка репрезентує доросле населення України віком від 18 років. Статистична похибка не перевищує 1% для України в цілому та 5% – для кожної окремої області України та столиці.

Детальніше з результатами опитування можна ознайомитися тут