Діяльність правозахисників в умовах кризи: ZMINA долучилася до звіту Ради Європи

A+ A-

Комісар Ради Європи з прав людини Дуня Міятович оприлюднила звіт про проведення круглого столу із правозахисниками з усієї Європи, який відбувся у Дубліні 24-25 жовтня 2022 року. Під час заходу учасники обговорили погіршення становища правозахисників у Європі внаслідок сплеску великих та всеохоплюючих криз, таких як збройні конфлікти, зростання нерівності, глобальна криза охорони здоров’я, збільшення популістських урядів та просування антиправових політичних стратегій, а також способи підтримки активістів. Людмила Янкіна з Центру прав людини ZMINA долучилася до круглого столу та створення звіту.

Звіт про становище правозахисників у регіоні Ради Європи в умовах кризи

У круглому столі взяли участь кілька десятків правозахисників з різних куточків Європи, представників національних та міжнародних громадських організацій, таких як Центр прав людини ZMINA, Human Rights Watch та Front Line Defenders. Під час дводенної зустрічі учасники обмінювалися досвідом та досліджували можливі шляхи подолання викликів, ознайомлювалися з механізмами, створеними для підтримки правозахисників та спілкувалися з ключовими стейкхолдерами, зокрема Мері Лоулор, спеціальною доповідачкою ООН з питань становища правозахисників, Торхілдур Сунною Аеварсдоттір, генеральною доповідачкою ПАРЄ з питань становища правозахисників та Майклом Форстом, спеціальним доповідачем з питань становища захисників навколишнього середовища відповідно до Орхуської конвенції.

Звіт підкреслює, що надання пріоритету питанням національної та громадської безпеки над правами людини в контексті всеохоплюючих криз перешкоджає захисту прав людини та громадянському активізму. Завдяки внеску Людмили Янкіної, керівниці проєктів Центру прав людини ZMINA, один із розділів звіту стосується становища правозахисників у контексті війни в Україні.

Фото: The New York Times

Вторгнення Російської Федерації в Україну призвело до масових людських жертв, широкомасштабних руйнувань і величезних людських страждань. Це також мало інші незліченні катастрофічні наслідки для всіх людей, які проживають в Україні, неминуче вплинувши на реалізацію практично всіх прав людини. У цьому надзвичайно важкому контексті правозахисники зіграли вирішальну роль, рятуючи життя, надаючи гуманітарну допомогу та документуючи порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права”, – йдеться у звіті.

У звіті наголошується, що війна негативно впливає на життя та особисту безпеку правозахисників, зокрема тому, що їхня робота часто здійснюється у зоні бойових дій або на територіях, що контролюються або окуповані російськими силами. Сотні правозахисників, журналістів, волонтерів та інших громадських активістів загинули в результаті невибіркових обстрілів, прицільних атак, позасудових страт і насильницьких зникнень. Повідомляється, що набагато більше правозахисників та їхніх родичів зникли безвісти або були викрадені та утримуються без зв’язку із зовнішнім світом у районах України, які знаходяться під контролем Росії чи контрольованих Росією військ. Багато з них повідомляли, що під час ув’язнення піддавалися допитам, залякуванням, катуванням або іншим видам нелюдського або такого, що принижують гідність, поводження з вимогою дати свідчення проти самих себе.

Фото: The New York Times

Крім того, правозахисники, які продовжують працювати у зоні бойових дій, часто не мають засобів індивідуального захисту та зв’язку, належної фінансової підтримки та технічної допомоги при документуванні порушень прав людини. До того ж, через регулярні широкомасштабні атаки на цивільну інфраструктуру України, відсутність постійного доступу до електроенергії та засобів зв’язку, включно з доступом до Інтернету, заважають життєво важливій діяльності багатьох правозахисників.

З огляду на вищезазначене, учасники зустрічі та Комісар наголосили, що всі особи, які були незаконно позбавлені волі, мають бути негайно звільнені, а всі випадки насильницького зникнення, незаконного затримання, утримання без зв’язку з зовнішнім світом та жорстокого поводження мають бути належним чином розслідувані, а винні в цих злочинах – притягнуті до відповідальності. Міжнародне співтовариство має продовжувати підтримувати українських правозахисників усіма необхідними засобами та забезпечити їм можливість продовжувати виконувати свою надважливу роботу.

Повний текст звіту тут.