Правозахисна робота в умовах кризи: ZMINA поділилася досвідом під час заходу від Ради Європи

A+ A-

24-25 жовтня у Дубліні (Ірландія) керівниця напрямку із захисту представників громадянського суспільства Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна взяла участь у круглому столі, присвяченому правозахисникам, які здійснюють свою діяльність у кризових умовах. Захід був організований Офісом Комісара з прав людини Ради Європи.

Оскільки правозахисники відіграють важливу роль у розвитку демократичних суспільств у сучасній Європі та за її межами, захищають права людини, допомагають жертвам порушень прав людини притягувати державні органи до відповідальності, вони є ключовими партнерами Комісара Ради Європи з прав людини Дуні Міятович та її офісу. Водночас Комісар зобов’язаний підтримувати правозахисників у Європі, оскільки їхній захист і створення сприятливого середовища для їхньої роботи є основою її мандату.

У багатьох державах-членах Ради Європи правозахисники наражаються на серйозні ризики для свого життя та свободи, а також систематично стикаються з переслідуваннями, фізичними атаками та іншими численними перешкодами. Тож правозахисники з понад 20 країн світ під час круглого столу обмінювалися досвідом з колегами, аби посилити їхню взаємодію, та ділилися способами убезпечення їхньої роботи.

Ситуація в Україні ще більше ускладнилася у зв’язку із повномасштабним вторгненням Росії. Через це, за даними ZMINA, більше ста активних українців постраждали від переслідувань та тортур, а також загинули від невибіркових обстрілів та позасудових страт у зонах бойових дій та в умовах російської окупації.

За словами Людмили Янкіної, участь у таких заходах має роль правозахисної дипломатії, коли учасники з України як живі свідки війни можуть наживо говорити про актуальні проблеми та звертатись до Комісара Ради Європи з прав людини та країн-учасниць за підтримкою та спільним пошуком рішень.

Людмила Янкіна (ліворуч) та Мері Лоулор (праворуч)

Крім того, Людмила Янкіна змогла вчергове заручитися підтримкою Спеціального доповідача ООН із питань правозахисників Мері Лоулор, яка вже довгий час підтримує тісний зв’язок з Центром прав людини ZMINA та надає підтримку у рамках свого мандату.