Як поліції та громадам працювати з вразливими групами: відбувся тренінг для громад

A+ A-

Цього тижня в Пущі-Водиці відбувся тренінг-семінар для представників поліції та місцевих громад про те, як працювати з вразливими групами задля безпеки в громадах.

Протягом 16-17 липня учасники тренінгу з різних регіонів обговорювали, якою в громадах є ситуація з вразливими групами: представниками ромської національної меншини, наркозалежними, працівницями комерційного сексу, безпритульними та іншими. Багато уваги приділялося тому, що відсутність інтеграції цих соціальних груп впливає на рівень безпеки в громадах.

Зокрема, у дискусії взяв участь шеф поліції та колишній керівник департаменту поліції американського міста Олбані (столиця штату Нью-Йорк) Брендан Кох, який пояснив, як працює американська система взаємодії з вразливими групами. Відповідаючи на запитання українських поліцейських, Кох зауважив, що процес змін у цьому напрямку тривав більше 20 років, однак одним із факторів успішності він зазначив постійний контакт з мешканцями проблемних районів, коли вони можуть зустрітися з поліцією під час щомісячних зборів та висловити свої занепокоєння.  

Крім того, під час тренінгу учасники спробували розмежувати міфи та реальні загрози, які можуть становити вразливі групи, а також проаналізували, чому інтеграція різних соціальних груп є єдиним правильним рішенням.

“Для людей нормально сприймати інакшу людину вороже, це психологічне фізіологічне бажання. І це обумовлює ситуацію, що частина наших реакцій щодо ромів, чи наркозалежних, чи будь-кого іншого – сепаруватися від усього, що відрізняється. Але тут ти ніколи не знаєш, коли ти сам потрапиш у цю групу. Безпеці сприяє інтеграція. Це той шлях, яким іде Європа, впускаючи імігрантів. Участь і співучасть є безпосередньо тим, що впливає на розвиток безпеки”, – пояснює Олена Кучерук, керівниця програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

Крім того, експерти та представники громад зійшлися на думці, що вирішувати проблеми з вразливими групами необхідно виключно спільно з ними.

“Зазвичай є практика усунення вразливих груп з прийняття рішень, бо ми нібито краще за них знаємо. Наприклад, виселення ромів. Мені здається, що це позиція зверхності. Громада, яка вважає, що вона краще знає, як вирішити проблему з вразливими групами, нічим не краща за роботу каральних органів. Це абсолютно неправильно. Жодне інше рішення, крім інтеграції, буде нездоровим”, – пояснює Людмила Янкіна, керівниця проектів Центру інформації про права людини.

За її словами, цей захід є унікальний тим, що в Україні уперше відбувається спільне обговорення та пошук рішень щодо роботи з вразливими групами через впровадження community policing в Україні.

“Якщо ми приймаємо рішення без цих людей, то дуже обмежуємо себе в якості того рішення, яке буде прийнято. Ніхто так, як, скажімо, наркозалежні, не розуміє глибини проблеми. І це стосується будь-якої вразливої групи. Але важливо не тільки слухати, але і включати їх, бо тільки тоді можлива спільна відповідальність”, – додає Альона Горова, експертка Інституту миру та порозуміння.

Організаторами заходу став Міжнародний фонд “Відродження” у партнерстві з ГО “Інститутом миру та порозуміння”, Експертним центр з прав людини, Центром інформації про права людини, ВБО “Конвіктус “країна”, Студією правових і соціальних досліджень і ГО “Світло надії”.