Насильство в місцях несвободи: вийшла проміжна доповідь про тортури в Білорусі | Центр прав людини ZMINA

Насильство в місцях несвободи: вийшла проміжна доповідь про тортури в Білорусі

A+ A-

Міжнародний комітет з розслідування катувань оприлюднив четверту проміжну доповідь про насильство та репресії в Білорусі. У цьому звіті йдеться про умови утримання в місцях несвободи із серпня 2020 до травня 2021 року.

тортури у місцях несвободи у Білорусі Ілюстративне фото / svaboda.org

Автори доповіді на основі даних, отриманих із глибинних інтерв’ю з потерпілими, резюмують про численні порушення прав людини в місцях несвободи: відділах міліції (РУВС, РВВС) і місцях тримання затриманих і адміністративно заарештованих (ЦІП, ІТТ, СІЗО).

“Тортури мали масштабний, системний і масовий характер для придушення та знищення протестних акцій і можливих публічних виявів незгоди з правлінням режиму. З моменту затримання і надалі силовики масово катували, залякували й принижували гідність людей”, – йдеться у звіті.

Зокрема, затриманих після протестів у листопаді 2020 року запроторювали в переповнені щонайменше вдвічі камери, іноді кількість людей перевищувала норми вчетверо. Це робилося цілеспрямовано для погіршення умов утримання і можливого зараження COVID-19. Затриманим не видавалася постіль, у камерах вимикалось опалення і гаряча вода. Питну воду не надавали.

Так, в ізоляторі тимчасового тримання в місті Жодіно деяких затриманих залишали стояти на вулиці до однієї-півтори години, люди замерзали. Затримані відзначали дуже грубе і зневажливе ставлення, постійні погрози від Михайла Миколайовича Тарасика (Міші Балаклавщика). Він бив людей за відмову присідати й пирскав перцевим балончиком у труси та обличчя. Деякі співробітники обзивали людей: “Тварина, мерзота, урод”.

“Нам давали одну буханку хліба на 18 осіб. Одну буханку хліба на день. Нас не годували, не поїли, у нас не було ні кухлів, ні ложок, ні матраців, ні ковдр, ні постільної білизни. Не приймали жодних скарг, з нами не вступали в жодні розмови”.

Нагадаємо, що після виборів президента в Білорусі 9 серпня 2020 року низка білоруських і міжнародних організацій відреагувала на тортури й жорстоке поводження з мирними громадянами та об’єдналася в Міжнародний комітет з розслідування катувань. До цієї структури ввійшов і Центр прав людини ZMINA.

Серед завдань комітету – фіксація випадків катувань, жорстокого поводження з мирними громадянами, пошук свідків і свідчень тортур, підготування судових позовів, скарг до міжнародних органів, юридичний супровід потерпілих та багато іншого.

Доповідь подано в межах “московського механізму” ОБСЄ. Цей механізм дозволяє країнам-учасницям ОБСЄ, використовуючи встановлений набір процедур, порушувати питання, що стосуються ситуації в галузі людського виміру в інших державах-учасницях, і надає додаткову можливість формувати з-поміж незалежних експертів спеціальні місії для сприяння у вирішенні конкретних проблем, пов’язаних з людським виміром.

Повний текст четвертою проміжної доповіді доступний російською. Також ви можете ознайомитися з першою, другою та третьою проміжними доповідями про тортури в Білорусі.