Наруга над жінками: вийшла третя проміжна доповідь про тортури в Білорусі

A+ A-

Міжнародний комітет з розслідування катувань у Білорусі оприлюднив третій проміжний звіт про масові тортури. Цей звіт охоплює період із серпня 2020 до лютого 2021 року та базується на глибинних інтерв’ю зі 143 жінками, які постраждали від катувань та інших дій силовиків.

У тексті доповіді йдеться про те, що основна ескалація тортур та нелюдського поводження відбувалася 9–13 серпня 2020 року по всій Білорусі. Затримували як протестувальників, так і випадкових перехожих. 

Людей зупиняли, щоб перевіряти телефони на наявність там фотографій і відео протестів. Усіх, у кого були такі матеріали, відразу затримували. Тих, хто не розблокував телефон, теж затримували. Деяких жінок просто затримували на вулиці після 23-ї години, зазначаючи водночас, що вони “особливо небезпечні” або “координатори протестів”. Також велику агресію спричиняли жінки, які надавали медичну допомогу протестувальникам і позначали себе або автотранспорт червоним хрестом.

Під час затримань у Мінську 19 вересня 2020 року. Фото: Радіо Свобода

Автори звіту зазначають, що майже всі опитані кажуть про приниження під час затримання, доставляння у відділення міліції і до місць несвободи. Багато з них заявляють про погрози сексуального насильства, деяких жінок били в автозаках.

Осередком масових тортур 9–13 серпня став Центр ізоляції правопорушників (ЦІП). Усі без винятку потерпілі кажуть про масові катування в цей період з боку співробітників ОМОНу та ЦІП.

Деяким жінкам надягали в місцях затримання наручники або стягували зап’ястки пластиковими стяжками за спиною, незважаючи на те, що ніхто не чинив опору і не намагався втекти з відділень міліції. За свідченнями потерпілих, медична допомога багатьом не надавалася, навіть важко травмованим людям.

Нагадаємо, що після виборів президента в Білорусі 9 серпня 2020 року низка білоруських і міжнародних організацій відреагувала на тортури й жорстоке поводження з мирними громадянами та об’єдналася в Міжнародний комітет з розслідування катувань. До цієї структури ввійшов і Центр прав людини ZMINA.

Серед завдань комітету – фіксація випадків катувань, жорстокого поводження з мирними громадянами, пошук свідків і свідчень тортур, підготування судових позовів, скарг до міжнародних органів, юридичний супровід потерпілих та багато іншого.

Доповідь подано в межах “московського механізму” ОБСЄ. Цей механізм дозволяє країнам-учасницям ОБСЄ, використовуючи встановлений набір процедур, порушувати питання, що стосуються ситуації в галузі людського виміру в інших державах-учасницях, і надає додаткову можливість формувати з-поміж незалежних експертів спеціальні місії для сприяння у вирішенні конкретних проблем, пов’язаних з людським виміром.

Повний текст доповіді доступний російською.