Понад 7 тисяч затриманих: вийшла доповідь про тортури в Білорусі

A+ A-

Міжнародний комітет з розслідування катувань у Білорусі презентував проміжний звіт про масові тортури в Білорусі, які трапилися 9–13 серпня цього року. Крім того, у доповіді йдеться про реакцію держави й заходи, яких вживають задля розслідування катувань.

Фото: Newspix.pl / ABACA

Після виборів президента в Білорусі 9 серпня 2020 року низка білоруських і міжнародних організацій відреагувала на тортури й жорстоке поводження з мирними громадянами та об’єдналася в Міжнародний комітет з розслідування катувань. До цієї структури ввійшов і Центр прав людини ZMINA.

Серед завдань комітету – фіксація випадків катувань, жорстокого поводження з мирними громадянами, пошук свідків і свідчень тортур, підготовка судових позовів, скарг до міжнародних органів, юридичний супровід потерпілих та багато іншого.

Як зазначають автори звіту, з 9 до 13 серпня цього року, тільки за офіційними даними, затримано понад 7 тисяч осіб. Унаслідок дій правоохоронців загинуло щонайменше чотири людини, тисячі затриманих дістали фізичні й психологічні травми та змушені проходити медичне лікування, фізичну і психологічну реабілітацію. А станом на 5 жовтня немає інформації про порушення кримінальних справ за фактами катувань і загибелі людей під час протестів.

Також правозахисники надали рекомендації владі Білорусі, як-от: негайно порушити відповідні кримінальні справи, відсторонити причетних до злочинів осіб від виконання обов’язків, регулярно надавати інформацію про перебіг розслідування ЗМІ, проводити брифінги із запрошенням недержавних ЗМІ й правозахисних організацій та інше.

Доповідь була подана в рамках “московського механізму” ОБСЄ. Цей механізм дозволяє країнам-учасницям ОБСЄ, використовуючи встановлений набір процедур, піднімати питання, що стосуються ситуації в галузі людського виміру в інших державах-учасницях,  і надає додаткову можливість  формувати з числа незалежних експертів спеціальні місії для сприяння у вирішенні конкретних проблем, пов’язаних з людським виміром.

З повним текстом доповіді можна ознайомитися за посиланням.