Права людини в Криму та на Донбасі: у Європарламенті розмірковували, як покращити ситуацію

A+ A-

Якою є ситуація з правами людини на окупованих територіях та що робити для її покращення? Про це говорили на засіданні підкомітету Європарламенту та Комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин. Також на зустрічі йшлося про виконання Національної правозахисної стратегії й внутрішні українські реформи.

Підкомітет засудив незаконну анексію Криму та окупацію деяких регіонів Донецької й Луганської областей, а також порушення Росією міжнародного права та своїх зобов’язань як країни-члена міжнародних організацій.

Учасники обговорили забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб, дотримання прав жінок та ґендерно-обумовлене насильство на окупованих територіях. Крім того, розглянули ситуацію з українськими заручниками й політичними в’язнями в Російській Федерації, окупованому Криму та на Донбасі.  

Окремо правозахисники акцентували на неприпустимості спроб зруйнувати незалежність інституту Омбудсмана, переслідувань антикорупційних активістів та обмежень діяльності громадських організацій в Україні. 

  Учасники засідання

Задля покращення ситуації на окупованих територіях голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик запропонувала у своєму виступі:

українській владі:

  • Розробити і прийняти закон з підтримки політичних в’язнів. Створити державну програму підтримки жертв політично мотивованих переслідувань та порушень прав людини в окупованому Криму (а також українців, які перебувають у місцях позбавлення волі на території РФ за сфабрикованими звинуваченнями);
  • Усунути дискримінацію кримчан у користуванні банківськими послугами в Україні та обмеження щодо прав власності при переміщенні особистих речей через адмінкордон. Запровадити адміністративну процедуру для визнання актів цивільного стану (народження, смерть);
  • Спростити Порядок в’їзду іноземних правозахисників та адвокатів до Криму.  

Європейському Союзу:

  • Розширити та доповнити існуючі санкційні списки. Крім того, запровадити персональні санкції для осіб, винних у порушеннях прав людини в Криму;
  • Співпрацювати із українськими правозахисними організаціями та правоохоронними органами. Вони надаватимуть інформацію, яка сприятиме включенню до санкційних списків нових фігурантів.