Правова безпека для правозахисників та активістів: тренінг від ZMINA

A+ A-

1–2 грудня відбувся тренінг із правової безпеки для правозахисників та активістів. Захід організовано Центром прав людини ZMINA за фінансової підтримки Європейського Союзу та Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Понад 100 людей зі всієї України подалися на участь у тренінгу. Адвокатка, правова радниця Громадського центру правосуддя Юлія Лісова та адвокат, директор зі стратегічних справ в Українській Гельсінській спілці з прав людини Михайло Тарахкало навчали відібраних учасників, як правильно скласти заяву про злочин до поліції про відкриття кримінального провадження в разі нападу, як оскаржити незаконні дії або бездіяльність правоохоронців. Крім того, розповіли про правові та психологічні аспекти поведінки під час обшуку, про права затриманих осіб, про перспективи оскарження порушення прав в Європейському суді з прав людини та інше.

Для громадських активістів та правозахисників в Україні тренінг із правової безпеки є одним з найважливіших, переконана керівниця проєктів ZMINA Людмила Янкіна. “На відміну від країн сталої демократії, де правозахисниками є люди з юридичною освітою, в Україні захистом прав людини займаються здебільшого внаслідок потреби, а не наявності юридичної освіти. Тож майже кожен другий потерпілий, який звертається до нас по допомогу, потребує правового супроводу, адже не володіє базовими знаннями щодо написання заяви до поліції, прокуратури чи суду, не знає, як оскаржити дії слідчого чи наполягати на інакшій кваліфікації злочину, який було вчинено проти нього чи неї”, – коментує експертка.

Вона додає, що, судячи з географії заявок та запиту під час оголошення набору учасників, такий тренінг є не лише вкрай необхідним для активістів і правозахисників, а й має бути проведений неодноразово та розкривати ширший перелік тем. “Тому ми ставимо собі за мету, щоби для таких людей в Україні правова освіта стала доступною, а якість її була високою”, – зазначила Янкіна.

Один з учасників, голова Чорноморської правозахисної групи Ігор Кравець, який надає захист правозахисникам, каже, що такого навчання з правової безпеки в Україні не досить і що тренінг від ZMINA – це один з небагатьох подібних заходів за останні декілька років на таку важливу тему. Незважаючи на досить великий досвід правозахисту і обізнаність у цій темі, Ігор Кравець зауважив, що цей тренінг додав йому знань, зокрема щодо подання заяв про злочин, оскарження дій поліцейських тощо.

Проєкт “Підвищення ролі та захисту правозахисників в Україні” реалізується Центром прав людини ZMINA в партнерстві з Нідерландським Гельсінським комітетом за фінансової підтримки Європейського Союзу і Посольства США в Україні. Проєкт зосереджується на правовому та оперативному захисті та підтримці правозахисників і антикорупційних активістів в Україні, підтримці позитивної ролі правозахисників у суспільстві та налагодженні зв’язків між ними, збільшенні кількості ефективних розслідувань нападів на правозахисників та активістів тощо. Триває з 2019 до 2022 року.