Спецдоповідачка ООН звинувачує Росію в застосуванні тортур в Україні

A+ A-

Спеціальна доповідачка ООН з питань катувань Еліс Джил Едвардс направила до Росії листа, в якому заявила, що широке застосування тортур російськими військовими в Україні виглядає навмисним. Ці випадки свідчать про схвалені державою катування та злочин проти людяності.

Її звернення ґрунтувалося, зокрема, на поданні Центру прав людини ZMINA, Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ) та Всесвітньої організації проти катувань (OMCT), усі троє є учасниками Коаліції “Україна. П’ята ранку”.

Еліс Джил Едвардс підкреслила, що російські сили, схоже, навмисно завдають сильного фізичного та психологічного болю та страждань українським цивільним особам та військовополоненим. “Ймовірні дії включають ураження електричним струмом, побиття, зав’язування очей, імітацію страт та інші погрози смертю”, – відзначила експертка ООН.

Внаслідок жорстокого поводження, поганих умов утримання та ненадання медичної допомоги багато з них отримують травми, галюцинації, пошкодження внутрішніх органів, переломи та тріщини кісток, різку втрату ваги, порушення роботи органів чуття, а також порушення моторики, інсульти або загострення хронічних захворювань. Послідовність і методи такого поводження вказують на “рівень координації, планування та організації, а також пряме санкціонування, цілеспрямовану політику чи офіційну терпимість з боку вищих органів влади”.

Водночас Едвардс підкреслює, що в той час як катування є воєнним злочином, його систематичне або широко поширене застосування є злочином проти людяності.

Виконання наказу начальства або політичних вказівок не може бути виправданням для катувань, і дії будь-якої причетної особи мають бути негайно розслідуваними, а сама особа притягнута до відповідальності незалежними органами”, – додала вона.

Катівня в Балаклії. Фото: Дмитро Лубінець / Facebook

Масовий характер катувань також підкреслюється в поданні ZMINA, МІПЛ та OMCT, заснованому на 49 глибинних інтерв’ю з цивільними особами, які були жертвами та свідками насильства з боку російської армії. Задокументовані випадки свідчать про те, що ці дії були систематичними, взаємопов’язаними та здійснювалися як частина плану, координованого вищим військовим керівництвом, спрямованого на досягнення спільної політичної мети.

Майже всі опитані повідомили, що були свідками катувань інших людей. 50% опитаних повідомили, що бачили і чули масові тортури в місцях утримання, коли всі або майже всі затримані неодноразово піддавалися тортурам. 40% опитаних були свідками катувань кількох затриманих, яких тримали в одній камері.

Така жорстокість розпалює ворожнечу і руйнує майбутні надії на мир і примирення між сусідами. Я рішуче закликаю відповідні органи влади забезпечити захист цивільних осіб і військовополонених і гуманне поводження з ними в будь-який час”, — заявила Едвардс.

Довідково: Спеціальний доповідач ООН з питань катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання розпочав свою роботу в 1985 році. Мандат охоплює всі країни, незалежно від того, чи ратифікувала держава Конвенцію проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання. Мандат включає три основні види діяльності: передачу термінових звернень до держав щодо осіб, яким, як повідомляється, загрожує катування, а також повідомлень про попередні ймовірні випадки катувань; здійснення ознайомчих візитів до країн; а також подання щорічних звітів про діяльність, мандат і методи роботи Раді з прав людини та Генеральній Асамблеї.

На відміну від механізмів розгляду скарг органами моніторингу договорів з прав людини, Спеціальний доповідач не вимагає вичерпання національних засобів правового захисту для того, щоб діяти. Якщо факти, про які йде мова, підпадають під дію більш ніж одного мандату, встановленого Комісією, Спеціальний доповідач може звернутися до інших відповідних механізмів і доповідачів по країнах з метою надсилання спільних повідомлень або пошуку спільних місій.

Докторка Еліс Джил Едвардс (Австралія) є сьомою – і першою жінкою – Спеціальною доповідачкою ООН з питань катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання, призначеною Радою ООН з прав людини.