Спеціальний представник ЄС із прав людини зустрівся з українськими правозахисниками
18 жовтня в Києві правозахисники зустрілися зі спеціальним представником Європейського Cоюзу з прав людини Еймоном Ґілмором. До зустрічі також долучилася голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
Це перший візит Еймона Ґілмора до України на цій посаді, і він відбувся в межах чотириденного перебування в країні.
Під час зустрічі з правозахисниками говорили про ситуацію з правами людини в Україні, Національну стратегію з прав людини й план дій до неї, запуск Кримської платформи та просування законопроєктів кримської тематики, проблеми з ратифікацією Україною Стамбульської конвенції і Римського статуту. Також ішлося про затягування з підписанням із боку президента Зеленського проєкту закону про воєнних злочинців, законопроєкти про СБУ і олігархів, перехідне правосуддя.
Окремо говорили про ситуацію з нападами на громадських активістів та небезпечні для громадянського суспільства законопроєкти в Раді, зокрема про іноземних волонтерів і лобізм, стан дотримання прав ЛГБТ-осіб, напади на мирні зібрання і необхідні закони для протидії дискримінації і злочинам на ґрунті ненависті.
Також Еймон Ґілмор зустрівся з родинами та адвокатами Небесної сотні, національними громадами, Меджлісом кримськотатарського народу і відвідав офіс Кримської платформи.
Крім того, у Києві Ґілмор зустрінеться з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою, міністром юстиції Денисом Малюською, Уповноваженою Верховної Ради з прав людини Людмилою Денісовою, а також з депутатами українського парламенту та іншими високопосадовцями. А ще Ґілмор відвідає Східну Україну, де зустрінеться з представниками місцевої влади та місцевих правозахисних організацій.
Очікується, що спецпредставник ЄС обговорить двосторонню співпрацю між Європейським Союзом та Україною у сфері захисту прав людини. Також він зачепить питання, що стосуються гуманітарної ситуації та ситуації з правами людини в країні, зокрема на непідконтрольних українській владі територіях на сході та незаконно анексованому Кримському півострові.
Цей візит відбувається після саміту між ЄС та Україною, який пройшов 12 жовтня. Під час саміту Євросоюз укотре підтвердив свою непохитну підтримку незалежності, суверенітету й територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.