Як війна впливає на свободу слова та творчості в Україні – правозахисна дискусія

A+ A-

24 вересня в Києві відбувся правозахисний форум “Свобода вираження поглядів у часи збройного конфлікту в Україні”, де учасники говорили про право на свободу слова та творчості. Організаторами події виступили Freedom House, Інститут масової інформації, Платформа прав людини та Центр прав людини ZMINA. 

Форум відбувся в “гібридному” режимі з можливістю також долучитись онлайн. Так, правозахисники, активісти, журналісти та небайдужі до теми прав людини українці з різних регіонів об’єдналися для спільного розв’язання питань у сфері безпеки й захисту прав журналістів, свободи слова, доступу до інформації, цифрових прав та свободи мистецького самовираження, які постали перед українським суспільством з початку російської агресії 2014 року.

Захід пройшов під гаслом “Вільно. Відповідально. Спільно”, яке відбиває цінності й принципи партнерства співорганізаторів та учасників події.

Розпочав форум викладач, політолог, експерт з аналізу даних та керівник Школи політичної аналітики НаУКМА Максим Яковлев, який розповідав про тенденції у сфері свободи вираження поглядів, інформаційної політики щодо окупованих територій та ролі журналістики в захисті прав людини.

Водночас у межах форуму відбулося декілька тематичних блоків. У першому блоці керівниця відділу свободи слова ІМІ Катерина Дячук, медіаюрист Алі Сафаров, регіональні представники ІМІ Сергій Нікітенко, Наталія Виговська та Павло Колотвін, а також виконавча директорка ІМІ Оксана Романюк говорили про безпеку і захист прав журналістів. Так, монітори ІМІ з Одеси, Запоріжжя та Херсона розповіли про тенденції порушень свободи слова за останні роки та статистику розкриття нападів на журналістів. Окрім цього, учасники ділилися своїм досвідом адвокації законодавчих та системних змін у підходах органів державної влади до розслідувань порушень прав журналістів і про те, які з них найефективніші.

“Свобода слова у часи війни: міжнародні стандарти й українська практика” – таку тему мав другий блок. Він був присвячений аналізу рекомендацій для України у сфері цифрових прав, свободи вираження поглядів, боротьби з дезінформацією та інших викликів, які постали перед українським суспільством з початку збройного конфлікту.

Медіаюристка Лабораторії цифрової безпеки Віта Володовська, медіаюрист Центру демократії та верховенства права Ігор Розкладай, адвокатеса, експертка з питань доступу до публічної інформації Тетяна Олексіюк, програмний директор Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Щербатюк, медіаюристка, адвокатеса Платформи прав людини Людмила Опришко та виконавчий директор Платформи прав людини Олександр Бурмагін дискутували, зокрема, як напрацювати та ухвалити законодавство, яке б захищало право людини на доступ до інформації і відповідало міжнародним стандартам і практиці Європейського суду з прав людини.

Під час останньої панелі про цензуру та різні проблеми у сфері медіа та мистецтва говорили аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина, правозахисник, координатор проєкту “Без кордонів” Максим Буткевич, медіаюристка Дарія Опришко, а також голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. 

Крім того, Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та ZMINA за підтримки Freedom House в Україні презентували перші дані дослідження щодо викликів для свободи вираження поглядів і свободи творчості в умовах збройного конфлікту серед митців та журналістів. Детально з ними можна ознайомитися за посиланням.

“Свобода вираження поглядів у часи збройного конфлікту” є спільним проєктом чотирьох організацій: Freedom House, Інституту масової інформації, Платформи прав людини та Центру прав людини ZMINA. Мета проєкту – захищати й просувати свободу вираження поглядів в Україні за допомогою моніторингу, навчання та тренінгів, надання правової допомоги, інформаційної роботи та адвокації. Під свободою вираження поглядів організації розуміють безумовне право кожної людини на будь-яку дію або висловлювання з дотриманням Конституції та міжнародних стандартів захисту прав людини. Проєкт реалізується в Україні з 2018 року за фінансової підтримки Freedom House.

Фото – Evgeny Maloletka