Тортури, погрози, переслідування – в Києві презентували книгу про те, як Росія знищувала свободу слова в Криму | Центр прав людини ZMINA

Тортури, погрози, переслідування – в Києві презентували книгу про те, як Росія знищувала свободу слова в Криму

A+ A-

Побиття, незаконні затримання, тортури та погрози, пошкодження та вилучення техніки, відкриття сфабрикованих кримінальних справ – це неповний перелік того, до яких дій щодо журналістів вдалась Росія після окупації Криму. Історію боротьби з вільною пресою на півострові задокументував журналіст Юрій Луканов – безпосередній свідок подій – у своїй новій книзі “Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму”.

Автор разом з героями книги презентували видання у День журналіста, 6 червня, в Кримському домі. Під час заходу також відбулась благодійна акція зі збору коштів для українських політв’язнів в Криму.

“Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму” це перша зведена публікація спогадів журналістів про репресії російської окупаційної влади проти засобів масової інформації в Криму. В книзі задокументовані свідчення понад двадцяти журналістів та медіавласників. Серед них: Мирослав Мамчак, Валентина Самар, Тетяна Рихтун, Стас Юрченко, Олена Механік, Володимир Притула, Гаяна Юксель, Олена Юрченко, Шевкет Наматуллаєв, Сергій Мокрушин, Ярослав Пілунський, Олена Лисенко, Ірина Сєдова, Валерій Кулик, Андрій Сенченко, Ібраім Умеров, Наталія Кокоріна, Микола Семена, Андрій Клименко, Тетяна Гучакова, Осман Пашаєв, Ельвіна Сеітбуллаєва, Анна Андрієвська, Гаяна Юксель, Ленур Іслямов, Ельзара Іслямова.

“Анексія Криму привела до найбільших з радянських часів репресій проти кримських татар, українців та росіян, – кожного, хто відкрито виступав проти незаконної російської окупації. Переслідування журналістів відбувалося поруч із дискримінацією кримських татар та українофобським шовінізмом”, – написав у передмові до книги британський політолог Тарас Кузьо.

Під час презентації Юрій Луканов висловив думку про те, що описана в книжці картина з придушення свободи слова є тим, що Росія зробила б у восьми областях України, на яких планувала створити так звану Новоросію.

“Не тільки свобода слова була б знищена, але і свобода взагалі, репресіям піддавалися б не лише журналісти, але й всі незгодні”, – сказав автор. На його думку, Росія в Криму продовжує ретельно зачищати інформаційний простір, аби знищити можливість поширення правдивої інформації про репресії щодо українських патріотів та мілітаризацію півострову.

Редакторка та авторка ідеї книги голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик розповіла, що за роки окупації Криму організація задокументувала понад півтисячі випадків переслідування журналістів у Криму – побиття, пошкодження і вилучення техніки, незаконні затримання, насильницькі зникнення, тортури, погрози, відмови у акредитації, внесення до “чорних списків”, відкриття сфабрикованих кримінальних справ, штрафи та інші види тиску і залякування. Центр інформації про права людини також встановив список осіб, як причетні до переслідування журналістів і згортання свободи слова в Криму – в ньому понад 60 осіб.

За словами Тетяни Печончик, опір окупації триває, адже журналісти, які були вимушені виїхати з Криму, продовжують працювати на материковій частині України, всупереч усьому дістають і поширюють інформацію, обходячи різні перепони та блокування. 

“Прокуратура Автономної Республіки Крим, яка працює на материковій частині території України, ретельно вивчає інформацію з різних джерел і відкрила десятки кримінальних проваджень за фактами порушення прав журналістів на окупованому півострові. А громадські організації постійно моніторять ситуацію в Криму, передають дані правоохоронним органам і доносять цю інформацію до світової спільноти, закликають до введення персональних санкцій проти осіб, які причетні до злочинів проти кримських журналістів”,  – резюмувала правозахисниця.

Отримайте примірник книги безкоштовно, написавши листа на електронну пошту dk@humanrights.org.ua. Або завантажте онлайн українську та англійську версії.  

Довідка

Юрій Луканов є автором кількох книжок, сценаріїв документальних фільмів, численних колонок і репортажів, опублікованих в українській та закордонній пресі. Він висвітлював події на Майдані, анексію Криму та війну на Донбасі. Тема свободи слова і прав журналістів займає значне місце в його діяльності. В минулому журналіст очолював незалежну медіа-профспілку України.

Книгу “Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму” видано Центром інформації про права людини. Видання стало можливим завдяки фінансовій підтримці Посольства Великої Британії в Україні.