У Гаазі говорили про повернення депортованих Росією українських дітей

A+ A-

19 червня у Гаазі відбувся круглий стіл з питань пошуку зниклих безвісти дітей з України, який організувала Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти (МКЗБ). Захід присвячений посиленню стратегічного бачення України у пошуку десятків тисяч зниклих безвісти людей, включно з дітьми, які були незаконно депортовані до Росії. Модераторкою однієї з панелей заходу стала адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова. До круглого столу долучилися представники влади та громадянського суспільства України, а також представники міжнародної спільноти.

Як зазначили організатори, цей круглий стіл є частиною серії організованих МКЗБ заходів у 2024 році у Києві, Варшаві та інших столицях для обговорення ефективних стратегій щодо пошуку зниклих безвісти під час війни Росії в Україні.

“Наша панель присвячена майбутньому — що ми будемо робити як держава, щоб ідентифікувати та повертати зниклих чи депортованих Росією наших дітей”, — розповіла Альона Луньова.

Як повідомила радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, наразі проводиться досудове розслідування у 372 кримінальних провадженнях за фактами зникнення дітей в умовах війни. Крім того, органи досудового розслідування перевіряють факти примусової депортації більше ніж 19,5 тисяч дітей, яким було від дев’яти місяців до 18 років.

На думку Артура Добросердова, уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин з березня 2024 року, основна робота з повернення дітей буде можлива після завершення війни, а наразі важливо збирати якомога більше інформації про зниклих чи депортованих дітей:

“З часом інформації стає все менше. Діти, які перебувають в Росії, — їм змінюють всі ідентифікаційні дані, тому нам важко буде їх знайти. Тому зараз потрібно постійно збирати та перевіряти інформацію про наших дітей”.

Керівник проектів у ініціативі Президента України Bring the Kids Back, запущену для координації зусиль українських урядових структур, країн-партнерів та міжнародних організацій, Максим Максимов вважає, що Україні без міжнародної підтримки у поверненні дітей буде складно. Тому, каже він, представникам держави, громадського сектора та міжнародних партнерів варто синхронізуватися та масштабувати свої зусилля. 

Професор в галузі дитячого здоров’я і суспільства Річарда Е. Бермана та Професор в галузі педіатрії, підрозділу Неонаталогії та розвиткової медицини, та політики охорони здоров’я Стенфордського університету Пол Вайс прокоментував, що розлучати дітей та батьків у контексті політики міграції не можна, адже це жорстоке поводження з дітьми. Також, на його думку, Україна має долучати до ідентифікації викрадених дітей структури, які вже мають високу довіру з боку суспільства та батьків, а це, зокрема, Національна служба здоров’я України та лікарі. 

Альона Луньова та Пол Вайс

Довідково: МКЗБ – це міжурядова організація зі штаб-квартирою в Гаазі, повноваження якої полягають у забезпеченні співпраці урядів та інших зацікавлених сторін у пошуку осіб, зниклих безвісти внаслідок війни, порушень прав людини та за інших обставин.

Дивіться відео із заходу українською.