У Києві влаштували акцію до дня народження політв’язня Валентина Вигівського

A+ A-

3 серпня на Майдані Незалежності у Києві правозахисники, активісти, колишні політв’язні та батьки вітали з днем народження політв’язня Кремля Валентина Вигівського, якому виповнилося 38 років у неволі. Це вже сьомий день народження, який Валентин змушений зустрічати у російській в’язниці.

Валентина Вигівського затримали у 2014 році у Сімферополі, куди він поїхав на виставку з авіації, оскільки був авіалюбителем. У грудні 2015 року московський обласний суд засудив Валентина на 11 років колонії суворого режиму за економічне та військове шпигунство в авіакосмічній галузі. Його катували та пропонували шпигувати на користь російських спецслужб. 

У його день народження правозахисники, журналісти і небайдужі громадяни зібралися на Майдані Незалежності у Києві, щоб підтримати Валентина та привернути увагу суспільства та влади до питання звільнення українських бранців Кремля.

Присутні на заході тримали плакати на підтримку політв’язнів, їхні портрети, читали вірші Василя Стуса, Ліни Костенко, Миколи Вінграновського, Івана Світличного та Василя Симоненка, а також проголошували привітання іменинникові. 

“Ми хотіли б на повні груди дихати повітрям. Вже сім років ми разом сидимо із сином. Ми так само закуті у ті кайдани, що й наш син. Ми не можемо щасливими бути. Ми не можемо знайти спокою за цей час. Тому я бажаю своєму синові: “Повернися!”, – сказала мати політв’язня Галина Вигівська.

За словами колишнього бранця Кремля Володимира Балуха, сам факт існування політв’язнів у країні – це вирок суспільству, що дозволяє та терпить політичні переслідування.

Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик нагадала, що з моменту останнього великого обміну утримуваними особами у вересні 2019 року жодного кримського політв’язня Росія так і не звільнила.

“Вже два роки жодної людини з кримських бранців Кремля не було звільнено. Ба, більше, РФ ув’язнила нових громадян України. Це дуже боляче. Влада має більше тиснути на Росію з тим, щоб домогтися звільнення”, – сказала вона.

Водночас голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник закликала небайдужих писати листи політв’язням та говорити про них серед друзів та знайомих, адже, за її словами, солідарність рятує їх і повертає додому.

Організатори акції: Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Центр громадянських свобод, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр прав людини ZMINA.