У Чехії пройшов семінар щодо мирних зібрань і доступу до публічної інформації

A+ A-

Що таке публічна інформація? Які існують міжнародні стандарти у сфері мирних зібрань і доступу до інформації? Як суспільство може вплинути на місцеве самоврядування в питанні прозорості і відкритості?

На ці та інші питання шукали відповіді учасники семінару для членів мережі “ОЗОН“, в яку входять і активісти Центру інформації про права людини.

15-17 лютого Інститут CEELI проводив в Празі повчальний семінар для представників громадських організацій, активістів і юристів з усієї України. Основним завданням заходу був розгляд важливих складових роботи спостерігачів, що активно займаються моніторингом судів і засідань Вищої ради юстиції.

Семінар складався з трьох блоків: міжнародні стандарти мирних зібрань,  доступ до публічної інформації, а також доступ до інформації і моніторинг місцевої влади в Чеській Республіці.

У першому блоці після вступного слова організаторів, визначення цілей і завдань семінару, учасники з Вікторією Громовою, експерткою Молодіжного правозахисного руху,  обговорили роль і дію незалежних спостерігачів на мирних зібраннях  і проблеми, які можуть виникнути, а також існуючі загрози для проведення мирних зібрань в Україні. Йшлося також про міжнародні механізми мирних зібрань. Особливо бурхливу дискусію викликало питання: “Що таке насильство і де закінчуються межі мирності  і немирності”?

У другій половині дня учасникам був запропонований так званий “Корупційний тур по Празі”. Це цікава пішохідна екскурсія по центру Праги, починає свій шлях від будівлі місцевого самоврядування і закінчується біля будівлі міністерства оборони. Присвячений тур найбільш відомим випадкам корупції, в якій були викриті навіть високопоставлені чиновники.

Другий день семінару розпочався з визначення критеріїв публічної інформації і її обмежень. Тетяна Толстенева, програмний директор Свободи Інформаційного Суспільства, поділилася російським досвідом моніторингу державної відкритості в інтернеті і розповіла про міжнародну ініціативу Opengovernmentpartnership, де країни добровільно вказують міри доступу інформації і перелік своїх зобов’язань (в ініціативу входить і Україна).

Останній день був присвячений успішним історіям доступу до інформації і моніторингу місцевої влади в Чеській Республіці, якою поділився консультант з відкритості державної влади і захисту приватності Олдржих Кужилек. За словами тренера, відкритість інформації на сьогодні спонукала місцевих чиновників бути відповідальнішими за свої дії і вчинки, хоча ще в радянський період була зовсім інша ситуація.

На сьогодні в деяких районах Праги існує реєстр рахунків і контрактів, що публікується в інтернеті і включає усі основні дані по тих або інших проектах: цифри, схеми, картинки. Так, наприклад, якщо підписаний контракт про будівництво будівлі, то можливо на онлайн-карті побачити адресу, схему розташування будівлі, передбачуваний бюджет на нього, підпис і рахунки відповідального чиновника за цей проект – усі ці дані надаються добровільно, окрім особистих даних: номери телефону і електронної пошти відповідального. Підсумовуючи, лектор відзначив, що будь-які зміни залежать від бажання і активності самих громадян будь-якої країни.

Озброївшись новими знаннями і навичками, учасники після повернення розробили нові проекти, з іншого кута розглянули на якість інформації, що надається з боку української влади, і застосували оновлені навички вже на найближчій акції, присвяченій захисту Патрульної поліції України.

У семінарі взяла участь активістка Центру інформації про права людини Дінара Касимбекова.