Українські правозахисники та активісти відвідали США з адвокаційним візитом

A+ A-

Із 17 до 23 жовтня 2021 року включно відбулась адвокаційна поїздка українських правозахисників та активістів до Сполучених Штатів Америки.

Учасниками виступили адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, голова ради правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, співзасновник неурядової громадської організації “Крим SOS” Алім Алієв, а також менеджер із міжнародної адвокації Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Кияк. У поїздці взяла участь також Катерина Єсипенко, дружина політичного в’язня, журналіста “Радіо Свобода” Владислава Єсипенка.

Адвокаційна поїздка складалась із двох частин. Перша відбулась у Нью-Йорку та стосувалася голосування за оновлену Резолюцію Організації Об’єднаних Націй “Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь”. У межах перебування в Нью-Йорку відбулися зустрічі з більш ніж 20 закордонними місіями в ООН.

Крім того, у приміщенні Постійного представництва України в ООН відбувся публічний захід щодо нових викликів стосовно порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму. Під час заходу Ольга Скрипник презентувала експертну мережу Кримської платформи, а також розповіла про мілітаризацію свідомості молоді, яку провадить окупаційна влада на Кримському півострові та в Севастополі. Зі свого боку Алім Алієв поінформував про знищення там української та кримськотатарської ідентичності й культурної спадщини. Також були зустрічі з представниками української діаспори різних хвиль.

У Вашингтоні активісти зустрілися з провідними аналітичними центрами США, представниками Державного департаменту США, засобами масової інформації та помічниками конгресменів. За підтримки Посольства України в США відбулася панельна дискусія “Крим буде вільним” за участю посла України в США Оксани Маркарової та заступника директора офісу “Радіо Свобода” у Вашингтоні Мартінса Званерса.

Під час дискусії виступали Альона Луньова, Ольга Скрипник та Алім Алієв, модератором став Максим Кияк. Як зазначили учасники дискусії, тимчасово окупований Крим сьогодні став “сірою зоною”, де систематично порушуються права людини. Наріжним під час дискусії стало питання політичних в’язнів, яких на сьогодні налічується понад 115 осіб.

Важливо, що гості заходу мали можливість поспілкуватися безпосередньо з Катериною Єсипенко. Катерина вперше публічно зачитала лист Владислава, написаний у камері слідчого ізолятора та адресований високопосадовцям США й особисто президенту США Джозефу Байдену.

До заходу долучилися представники іноземних дипломатичних місій у Вашингтоні. Зокрема, посольства Швеції, Грузії, Естонії та Латвії, а також представники громадських організацій США, аналітичних центрів, медіа й української громади в США, Гельсінської комісії при Конгресі США.

Адвокаційну поїздку організувала УГСПЛ.