В Україні презентували Free Belarus Center

A+ A-

22 вересня в Україні презентували новий проєкт Free Belarus Center, створений для гуманітарної підтримки людей, які були змушені залишити Білорусь. Крім того, центр домагатиметься міжнародної реакції на репресії проти громадянського суспільства, які розпочалися після президентських виборів у Білорусі 2020 року.

За словами авторів ініціативи, їхня група почала працювати в Києві місяць тому, щоб надавати первинну юридичну допомогу білорусам, які виїхали з країни через складну соціально-політичну ситуацію та можливі переслідування. Під час роботи стало зрозуміло, що є потреба в ширшому та більш довгостроковому проєкті.

Координаторка ініціативи Поліна Бродік зазначила, що, окрім юридичної допомоги, центр надаватиме і психологічну підтримку. “Крім того, зовсім скоро ми запустимо стипендіальну програму для активістів та журналістів з Білорусі, яка дозволить їм працювати в українських та закордонних профільних організаціях, щоб отримувати нові знання та досвід. А білоруські фахівці розкажуть, що насправді коїться в країні, та стимулюватимуть міжнародну дискусію про те, як допомогти білорусам”, – додала Бродік.

Окремий напрям роботи центру, до якого вже долучився Центр прав людини ZMINA, – адвокація на національному рівні задля продовження терміну перебування білорусів в Україні з 90 днів до одного року.

Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик зазначила, що українці не можуть бути байдужими до подій у Білорусі. “Нам важливо бути разом з білоруським народом та надавати підтримку, бо в українській історії також було багато драматичних подій, і ми готові ділитися власним досвідом”, – сказала правозахисниця.

Вона також розповіла, як українські організації можуть допомагати громадянам Республіки Білорусь, які виїхали через переслідування: “Це і допомога з пошуком житла, з працевлаштуванням, психологічна і юридична підтримка тощо. Окремо варто документувати порушення прав людини. Зокрема, наша організація долучилася до роботи Міжнародного комітету з розслідування тортур у Білорусі та працює з потерпілими. А ще на символічному рівні важливо проводити акції підтримки й солідарності з білоруським народом”.

Юлія Камінська, радниця зі зв’язків із громадськістю в Україні члена президії Координаційної ради Білорусі Павла Латушка, наостанок зазначила, що якщо сьогодні Free Belarus Center допоможе декільком білорусам, а завтра долучаться до цього й інші громадські організації, то разом вдасться забезпечити стабільне становище тих, хто вимушений виїхати за межі своєї країни та продовжувати боротьбу з диктатурою.

Відео презентації можна переглянути тут.