В Чернігові проходить базовий тренінг моніторів НПМ

A+ A-

В Чернігові проходить 4-денний тренінг для громадських моніторів Національного превентивного механізму – людей, які відвідуватимуть місця несвободи (слідчі ізолятори, інтернати, психоневрологічні лікарні, хоспіси, в’язниці, військові частини тощо) для попередження там жорстокого поводження з людьми.

Цього разу на участь у тренінгу подали заявки 103 претендента, з яких було відібрано 23-х найбільш вмотивованих.

Крім того, формування групи учасників відбувалось за результатами конкурсного відбору Експертною радою на основі принципу регіонального балансу з особливим акцентом на кандидатів з Хмельницької, Рівненської, Тернопільської, Сумської, Полтавської, Кіровоградської, Запорізької областей.

Тренінг, який розпочався 20 липня, проходитиме протягом 4 днів (по 23 липня), в Освітньому домі прав людини у Чернігові.

Програма тренінгу включає: загальні питання НПМ (історія, місія, завдання, становлення та розвиток НПМ в Україні); визначення, особливості, класифікація місць несвободи в Україні; мінімальний стандарт належного поводження в місцях несвободи; принципи та методи моніторингу місць несвободи; вивчення досвіду роботи НПМ зарубіжних країн; організацію взаємодії з державними органами.

“Базовий тренінг – це лише маленька складова великої справи, без якої не можлива була б реалізація Національного превентивного механізму впродовж 4 років. Для мене особисто, базовий тренінг НПМ – це початок справи впродовж якої експерти і тренери передають досвід та знання новим людям. Це продовження формування спільноти моніторів НПМ, для якої права людини понад усе, а стандарти належного поводження за зачиненими дверима – стають правилом життя”, — каже монітор НПМ, керівник проекту навчання моніторів НПМ Марина Гоменюк.  

За результатами тренінгу Експертна рада рекомендуватиме Уповноваженому ВР України з прав людини кандидатури з числа учасників для затвердження та надання персональних доручень на право здійснення моніторингових візитів до місць несвободи на громадських засадах/на безоплатній основі в рамках реалізації НПМ. Остаточне рішення щодо затвердження кандидатур та видачі персональних доручень приймає Уповноважений ВР України з прав людини.


Національний превентивний механізм (НПМ) – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань і передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи (слідчих ізоляторів, інтернатів, психоневрологічних лікарень, хоспісів, в’язниць, військових частин тощо) для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. В Україні діє з 2012 р. у форматі “Омбудсмен +”, що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками офісу Омбудсмена спільно з громадськими активістами, які беруть участь на громадських засадах.


Тренінг проведено за участі Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини у взаємодії із спільнотою моніторів НПМ, ГО “Центр інформації про права людини” та за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.