#TheTaken: ZMINA запускає кампанію про зниклих від рук Росії українців

A+ A-

Російські війська в Україні викрадають мирних жителів, забирають їх з домівок та вулиць і таємно ув’язнюють. Щоб розповісти світові про те, що відбувається, про тих, кого захопили, і дати Росії зрозуміти, що світ спостерігає за цим, ZMINA запускає кампанію #TheTaken (“Викрадені”).

ZMINA задокументувала понад 30 випадків насильницьких зникнень цивільних осіб; будь-який зв’язок з ними втрачено, а їхнє місце перебування невідоме. Вони не солдати: це журналісти, працівники служб допомоги, представники громади, обрані представники влади та працівники місцевих рад. Щодня їхня кількість зростає.

Росія прагне тероризувати народ України, щоб підкорити його. Не можна дозволити їй продовжувати терор.

Ми можемо допомогти убезпечити тих, хто перебуває в полоні, давши зрозуміти Росії, що світ спостерігає, що про них не забули, і вимагати їхнього звільнення.

Тетяна Печончик, голова Центру прав людини ZMINA, зазначила: “Росія затримує та викрадає мирних жителів, намагаючись зламати дух українського народу. Сьогодні ми публікуємо наш перший список викрадених, щоб Кремль знав, що світ спостерігає за ситуацією і не дозволить завдати шкоди цим людям. Загалом ми задокументували 39 випадків насильницьких зникнень та свавільних затримань на українських територіях, нещодавно окупованих Росією. Ми просимо всіх долучитися в донесенні до Москви повідомлення: ми знаємо, кого ви викрали, і не забудемо їхні імена”.

У понеділок, 28 березня, ZMINA проводить День Дії, під час якого політичні лідери та знаменитості публікуватимуть у соціальних мережах імена та обличчя викрадених людей і вимагатимуть їхнього негайного звільнення. ZMINA закликає весь світ долучитися до кампанії, поширити імена та фотографії цих людей і закликати до їхнього звільнення.

Х’ю Вільямсон, директор відділу країн Європи та Центральної Азії правозахисної організації Human Rights Watch, прокоментував: “Ці повідомлення надзвичайно тривожні. Починаючи з 2014 року HRW документує численні випадки, коли підтримувані Росією збройні угруповання на Донбасі утримують цивільних осіб у тривалих свавільних ув’язненнях. У деяких з цих випадків зафіксовано насильницькі зникнення. Російська влада повинна дотримуватися міжнародного права і негайно звільняти свавільно затриманих цивільних осіб”.

Усіх охочих долучитися до Дня Дії закликають опублікувати матеріали з фотографіями, додані наприкінці цього тексту, у своїх акаунтах у соціальних мережах разом з таким текстом:

Путін не може забрати Україну, тому він забирає її людей. Десятки мирних жителів зникли безвісти, тисячі депортовано до Росії. Ці люди мають імена та обличчя. Будь ласка, поширте їх та вимагайте їхнього безпечного повернення. Запитайте @KremlinRussia_E “Де знаходяться викрадені?” #TheTaken

Список зниклих осіб

Нижче подається повний список зниклих безвісти осіб, підтверджений ZMINA, з додатковою інформацією про кожен випадок.

Микола Маслій – депутат міської ради Куп’янська Харківської області. Зник 1 березня 2022 року під час мітингу проти окупації. За повідомленнями видання Newsroom, його покликали на бесіду російські військові, після чого вони почали стріляти й випускати димові заряди, а Маслія кудись забрали. Інших повідомлень про нього знайти не вдалося, його фейсбук-сторінка не оновлювалась із 27 лютого.

Микола Маслій

Сергій Цигіпа – громадський активіст із міста Нова Каховка Херсонської області, керівник ГО “Каховський плацдарм”. 12 березня 2022 року прямував до Таврійська із собакою, щоб передати ліки для своєї тещі, а тоді перестав виходити на зв’язок. Місце перебування невідоме. За непідтвердженою інформацією, може бути вивезений до Херсона.

Сергій Цигіпа

Сергій Прийма – голова Мелітопольської районної ради Запорізької області. О 7:30 13 березня 2022 року представники російського силового відомства прийшли до нього додому, обшукали помешкання, вилучивши електронні пристрої і носії та забравши його із собою. Місце перебування невідоме.

Сергій Прийма

Віталій Шевченко – активіст із Бердянська Запорізької області. Був викрадений представниками Росгвардії 15 березня 2022 року після мітингу проти окупації в Бердянську, коли зайшов у кафе “Капучино”. За даними видання “Українська правда”, разом з ним затримано ще кілька активістів.

Віталій Шевченко

Максим Негров – громадський діяч із Херсона, директор ТОВ “Таврійський парк”, член партії “Європейська партія України”, ветеран АТО. Перестав виходити на зв’язок 15 березня 2022 року. Як повідомляли знайомі активіста, є очевидці, що бачили його затримання російськими окупантами. Також зазначається, що на момент зникнення в Негрова були проблеми зі здоров’ям. Місце перебування невідоме.

Максим Негров

Дмитро Васильєв – секретар Ради Новокаховської об’єднаної територіальної громади Херсонської області. За повідомленням видання “Українська правда”, його схопили росіяни, ймовірно, 16 березня 2022 року та утримують у підвалі місцевої поліції.

Дмитро Васильєв

Юлія (Тайра) Паєвська – українська волонтерка-парамедик, була захоплена в заручники разом зі своїм водієм Сергієм у Маріуполі Донецької області 16 березня 2022 року. Місце перебування наразі невідоме. Про її зникнення повідомило видання Hromadske з посиланням на волонтерку та політикиню, близько з нею знайомих.

Юлія Паєвська

Тетяна Свириденко – голова Іванківської селищної ради Вишгородського району Київської області. Про її викрадення повідомила на брифінгу 17 березня 2022 віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук. ICTV повідомляє, що українська влада працює над звільненням заручників, зокрема Тетяни Свириденко.

Тетяна Свириденко

Микола Сікаленко – голова села Циркуни Харківської області. 21 березня 2022 року був викрадений із власного будинку. Як повідомив голова Харківської ОВА Олег Синєгубов, його повезли в напрямку села Липці Харківської області. Місце перебування невідоме.

Микола Сікаленко

Віктор Маруняк – староста села Стара Збур’ївка Херсонської області, яке нині перебуває під тимчасовою окупацією Росії. 21 березня 2022 його викрали представники окупаційних силових структур, але потім відпустили. 23 березня, за даними від місцевих активістів, його привели додому в наручниках, зробили там обшук. Віктор Маруняк встиг сказати дружині, що його б’ють. Потім його забрали.

Віктор Маруняк