Як українці ставляться до обмежень, введених через COVID-19 – дані опитування

A+ A-

Центр прав людини ZMINA за аналітичної підтримки Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та за підтримки ПРООН в Україні провів соціологічне дослідження, щоб дізнатися, як українці поставилися до карантинних обмежень, запроваджених урядом України навесні цього року.

Загальнонаціональне опитування показало, що більшість респондентів погодилась із необхідністю 14-денної ізоляції для осіб, які прибувають з-за кордону чи з непідконтрольних уряду України територій (72%), забороною проведення масових заходів за участю більш ніж 10 осіб – культурних, розважальних, спортивних (63%) та забороною проведення релігійних зібрань у культових спорудах (60%).

Як зауважила менеджерка проєкту ПРООН “Права людини для України” Світлана Колишко, соціологічні дослідження є вкрай важливими для виявлення сильних та слабких місць національних політик і державних рішень.

Україна знову постає перед необхідністю вводити додаткові карантинні обмеження. Для того щоб державні рішення були виваженими та базувалися на правах людини, необхідно розуміти, які права порушуються, які обмеження є недоцільними, а які, навпаки, є обґрунтованими й сприймаються населенням як необхідні заходи безпеки”, – наголосила пані Колишко.

Як пояснив політичний аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Андрій Сухарина, респонденти погоджуються з необхідністю тих обмежень, які переважно не стосуються їхнього повсякденного життя, або ж тих, де владі вдалося пояснити потенційні ризики масового поширення епідемії.

“Саме тому для зменшення соціальної напруги й сприйняття політики протидії захворюваності уряду потрібно регулярно і детально пояснювати, чому введено саме такі обмеження і навіщо вони потрібні”, – вважає пан Сухарина.

Понад половину опитаних погодились із доцільністю заборони транспортного сполучення між країнами, а 57% підтримали вимогу самоізоляції для людей, старших за 60 років. Заборону роботи закладів громадського харчування підтримали 56%.

Водночас низку обмежень українці сприймали як необґрунтовані. Зокрема, заборону руху громадського транспорту в населених пунктах (лише 27% підтримали, 68% проти) та заборону транспортного сполучення між населеними пунктами – 28% за і 68% проти. Також вимогу перебування на вулиці з документами, що посвідчують особу, підтримали лише 32%. Заборону відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, спортивні та дитячі майданчики підтримали 36% респондентів, проти – 59%.

Практично всі карантинні обмеження отримали більшу підтримку з боку молоді (18–29 років) на противагу респондентам середнього віку (30–39 років), і передусім з боку жінок, а не чоловіків.

Напередодні зимової хвилі карантину правозахисники Центру прав людини ZMINA нагадують, що обмеження щодо перебування людей у приміщеннях мають бути однаковими й недискримінаційними для всіх суб’єктів та базуватися на рекомендаціях ВООЗ.

Більше про результати опитування дивіться в інфографіці.

Загальна інформація:

Опитування проведено Київським міжнародним інститутом соціології з 12 до 16 вересня 2020 року включно методом CATI (computer-assisted telephone interviews, тобто телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера) на основі випадкової вибірки номерів мобільних телефонів. Вибірка репрезентативна для дорослого населення України. Опитування проводилось у всіх областях України, окрім непідконтрольних уряду України територій та Криму. Загалом зібрано 2001 анкету. Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує 2,4% для показників, близьких до 50%; 2,1% — для показників, близьких до 25%; 1,5% — для показників, близьких до 10%.

Дослідження проведено Центром прав людини ZMINA за аналітичної підтримки Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва і за підтримки проєкту “Права людини для України”, який впроваджується ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

Висловлені й дослідженні думки можуть не збігатися з позицією ПРООН чи Міністерства закордонних справ Данії.

Головне зображення: Сергій Долженко / EPA