Журналіст Центру інформації про права людини отримав доручення монітора від Омбудсмана

A+ A-

Журналіст Центру інформації про права людини Микола Іващенко отримав доручення від Уповноваженого Верховної ради України з прав людини, яке надає йому право відвідувати місця несвободи в рамках Національного превентивного механізму (НПМ).

“Уявіть, що ваш батько чи мати, брат чи син потрапляє, до прикладу, в СІЗО або в психіатричну лікарню. Чи хотіли би, аби він чи вона зазнавали тортур чи жорстокого поводження з боку адміністрації місця несвободи? Чи було б вам, літній людині, приємно лежати в почорнілій від бруду постілі пансіонату чи не мати зубної щітки? Очевидно, ні. Однак такі речі — це реальність через те, що громадськість не має доступу до таких місць і, відповідно, не бачить ці жахіття. Я радий, що став учасником родини НПМ, яка попереджує порушення прав людини в місцях несвободи”, — каже Микола Іващенко.

На думку журналіста, громадськість має активніше долучатись до НПМ, оскільки в Україні існує майже 6000 місць несвободи і лише трохи більше 100 людей на волонтерських засадах перевіряють ці заклади. Монітори НПМ мають різні професії: від лікаря до викладача вишу. Вони регулярно підвищують свою компетентність на тренінгах. Це дозволяє моніторам краще помічати проблеми, системні недоліки, які для адміністрацій місць несвободи є звичними, і разом з Офісом Уповноваженого вирішувати їх.

Монітором Національного превентивного механізму також є голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик. Днями вона завершила спеціалізований тренінг “Особливості візитів до психіатричних установ” і відвідала Левоньківську психіатричну лікарню на Чернігівщині.

Місця несвободи (“custodial setting”) – заклади, де може опинитися кожен з нас за рішенням або вказівкою адміністративного, судового чи іншого органу, без права залишити їх з власної волі.

НПМ – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань і передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. В Україні діє з 2012 року у форматі “Омбудсман +”, що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками офісу Омбудсмана спільно з громадськими активістами.