ZMINA на засіданні ОБСЄ зі свободи слова закликала звільнити всіх в’язнів Кремля

A+ A-

22–23 червня в режимі онлайн відбулася додаткова сесія Зустрічі з людського виміру ОБСЄ, у якій узяли участь представники урядів країн-учасниць ОБСЄ, медіа та організації громадянського суспільства, серед яких і Центр прав людини ZMINA. 

Сесія проходила під керівництвом представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлема Дезіра і була присвячена ситуації із забезпеченням права на свободу вираження поглядів та прав журналістів у регіоні ОБСЄ. 

Під час свого виступу представник Центру прав людини ZMINA Роман Громик розповів про переслідування незалежних медіа та придушення свободи вираження поглядів в окупованому Криму, про заборони на в’їзд для українських журналістів, заблоковані в Криму сайти українських ЗМІ та озвучив інформацію про десятьох громадянських журналістів серед 94 політичних в’язнів – українців, які незаконно утримуються в місцях позбавлення волі на території РФ та окупованого нею Криму. 

Окремо Роман Громик звернув увагу на загрозливі умови тримання політв’язнів під час поширення коронавірусу COVID-19, зокрема розповівши про численні відмови в проведенні тестування Серверу Мустафаєву. Вдалося згадати також про тенденцію щодо посилення переслідувань представників релігійної спільноти “Свідки Єгови” в Криму, двоє членів якої дістали терміни ув’язнення по шість років.

У другий день сесії ZMINA звернула увагу учасників наради ОБСЄ на продовження застосування законодавства Росії в окупованому Криму, що є грубим порушенням міжнародного права, зокрема законодавства, яке звужує свободу вираження поглядів. Йшлося про підписані 1 квітня 2020 року російським президентом Володимиром Путіним зміни до Кримінального кодексу РФ, згідно з якими було впроваджено покарання за поширення дезінформації стосовно перебігу пандемії. “Через розмиту та нечітку термінологію в нововведеннях окупаційна влада отримала додатковий простір для переслідування незалежних журналістів та активістів у Криму”, – зауважив Роман Громик.

Роман Громик

ZMINA акцентувала увагу учасників зустрічі ОБСЄ на неприпустимості утримання під вартою політичних в’язнів, зокрема громадянських журналістів, що є особливо загрозливим під час пандемії коронавірусу.

На завершення виступу Роман Громик закликав країни-учасниці ОБСЄ запроваджувати й утримувати персональні санкції стосовно осіб, відповідальних за грубі порушення прав журналістів і переслідування незалежних медіа в окупованому Криму, та домагатися негайного звільнення всіх політв’язнів.