ZMINA підвищує обізнаність правозахисників про стандарти ЄС: у Києві пройшов тренінг
22 січня 2025 року в Києві відбувся тренінг на тему “Європейська інтеграція України: адаптація законодавства та захист прав людини”, організований Центром прав людини ZMINA за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження” в межах спільної ініціативи “Європейське Відродження України”.
Мета заходу, програма якого передбачала лекції та практичні завдання, полягала у підвищенні обізнаності та компетентності його слухачів у питаннях європейської інтеграції України. У ньому брали участь представники/ці громадських організацій, експерти та експертки, які працюють у сфері захисту прав людини, адвокації та моніторингу.
Під час тренінгу всі присутні ознайомилися з етапами євроінтеграції та ключовими директивами та регламентами ЄС у сфері захисту прав людини.
Експерт з європейської інтеграції Богдан Веселовський розповів про історію відносин Україна-ЄС, Угоду про асоціацію та переговорний процес щодо членства України в ЄС. Він також поділився своїми прогнозами щодо часу, необхідного для вступу України до ЄС.
“Після завершення війни Україні знадобиться від 7 до 15 років, щоб виконати всі вимоги ЄС і стати його повноправним членом. Головне завдання сьогодні — не втрачати темп реформ і забезпечити сталість змін”, — зазначив Веселовський.
Головний експерт з правових питань проєкту 3*E4U Джон Морейн пояснив, чим європейські стандарти захисту прав людини відрізняються від підходів Ради Європи та ООН. Крім того, він окремо зупинився на особливостях діяльності Агентства Європейського Союзу з основоположних прав (FRA).
“Європейські стандарти прав людини — це, перш за все, про механізми їх захисту. Відмова від декларативності та перехід до реальних дій мають бути в основі реформування українського законодавства”, — наголосив Морейн.
Учасники також обговорили роль громадянського суспільства у процесі європейської інтеграції та важливість роботи над незалежними аналітичними документами, такими як Тіньовий звіт, підготовлений коаліцією громадських організацій на чолі з Лабораторією законодавчих ініціатив, в якому ZMINA підготувала розділ про “Захист основоположних прав та свобод”.
“Тіньовий звіт, підготовлений українськими правозахисниками, став вагомим інструментом для демонстрації реального стану впровадження прав людини в Україні. Ці дані допомагають не лише уряду, але й міжнародним партнерам краще зрозуміти наші виклики та досягнення”, — зазначив Джон Морейн.
Він також додав, що громадянське суспільство відіграє ключову роль у моніторингу, адвокації та забезпеченні прозорості реформ.
Цей тренінг став ще одним кроком до прискорення процесу євроінтеграції України через посилення ролі громадянського суспільства. Він сприяв підвищенню рівня знань серед правозахисних організацій, які безпосередньо впливають на законодавчі зміни в країні.
“Права людини — це той критерій, за яким оцінюють готовність країни до членства в ЄС. Наше завдання — допомогти Україні відповідати цим критеріям не лише на папері, але й у реальному житті”, — сказала Тетяна Печончик, Голова правління Центру прав людини ZMINA.