ZMINA приєдналася до Женевського кіновечора, присвяченого переслідуванням в окупованому Криму
Організація People in Need та Фундація домів прав людини провели захід, присвячений ситуації з правами людини в окупованому Криму, за фінансової підтримки Представництва Чеської Республіки та Представництва ЄС при ООН. Під час заходу, що відбувся 26 вересня у Женеві, провели показ фільму про політв’язня Нарімана Джеляла з подальшим обговоренням. Тетяна Жукова, менеджерка з міжнародної адвокації ZMINA відвідала захід та розповіла про постійні переслідування в Криму, а також нелюдське ставлення до політв’язнів.
Вступне слово виголосили заступниця Представника Чеської Республіки при Відділенні ООН у Женеві Габріела Буато Пільна, Представник України при Відділенні ООН у Женеві Євгенія Філіпенко та директор People in Need Шимон Панек. Левіза Джелял, дружина політв’язня Нарімана Джеляла, записала для присутніх відеозвернення, в якому розповіла історію ув’язнення чоловіка та його теперішнє становище. Після цього відбувся показ фільму “Голос Криму. Наріман Джелял”.
https://www.youtube.com/watch?v=gTBA64mryvc
Наріман Джелял – кримськотатарський активіст і громадянський журналіст, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу. Після участі в міжнародному саміті Кримської платформи у 2021 році, був заарештований разом із братами Асаном та Азізом Ахтемовими за підозрою “в скоєнні диверсії на газопроводі” у Криму. Російський “суд” засудив Нарімана до 17 років, Асана до 15 років, а Азіза до 13 років позбавлення волі. У липні 2023 року “суд” відхилив апеляції Джеляла та братів Ахтемових на призначені їм терміни ув’язнення. Крім того, було ухвалено рішення про жорсткіше обмеження волі: відбування покарання у камерах впродовж перших трьох років, решту – у виправних колоніях.
Наріман Джелял має набряки, варикозне розширення вен і хронічні проблеми з хребтом. Йому не надають медичної допомоги, не обстежують, зазвичай ставляться зневажливо та принижують. Тепер Джелялу загрожує депортація на територію Росії.
Після показу фільму відбулася панельна дискусія за участю представників українського громадянського суспільства та ЗМІ: Тетяни Жукової зі ZMINA, репортера Альони Савчук та Надії Іванової з People in Need.
“З самого початку російської окупації Кримського півострова у 2014 році активісти, правозахисники та журналісти зазнавали переслідувань, незалежних адвокатів принижували, українські та кримськотатарські ЗМІ позбавляли ліцензій. З початком повномасштабного вторгнення ситуація загострилася ще більше: наразі відомо про щонайменше 186 кримських політв’язнів”, – розповіла Тетяна Жукова.
Вона поділилася кількома історіями політв’язнів. Богдан Зіза, український художник, який облив синьою та жовтою фарбами двері Євпаторійської міської адміністрації в Криму на знак опору, отримав 15 років позбавлення волі. Леніє Умерова – молода SMM–менеджерка українського модного бренду. Її батько захворів на рак, тож вона вирішила відвідати його у Криму, але дорогою Леніє затримали й тепер їй загрожує до 20 років позбавлення волі лише за те, що вона кримська татарка. Від жорстоких дій Росії страждають і люди з інших країн: 75-річний іспанський волонтер Мар’яно Гарсіа Калатаюд був затриманий окупаційною “владою” на Херсонщині, його депортували до Криму, тримали без зв’язку із зовнішнім світом та катували.
Катування та жорстоке поводження з політв’язнями є поширеною практикою в тимчасово окупованому Криму, а ненадання медичної допомоги – одним з видів такого поводження. Через це в російських в’язницях цього року померли двоє кримських політв’язнів – Джеміль Гафаров і Костянтин Ширінг.
Зараз у Криму перебувають щонайменше 45 політв’язнів із проблемами здоров’я, 21 з них потребують невідкладної медичної допомоги. Хтось має II чи III групу інвалідності, хтось потребує операції на серці, хтось переніс інсульт за ґратами, хтось зазнавав катувань у місцях позбавлення волі та отримав хронічні захворювання – нікому з цих людей не було надано лікування.
Потрібно говорити про кримських політв’язнів, робити відповідні заяви, надсилати запити про стан їхнього здоров’я, закликати до звільнення чи обміну, ділитися історіями політв’язнів в соцмережах, ставати їхніми послами, а також застосовувати санкції проти осіб, які порушують права політв’язнів та ставлять під загрозу їхнє життя.