Тетяна Печончик виступила на засіданні Комітету міністрів Ради Європи: відповідальність за міжнародні злочини
10 липня Група доповідачів із правового співробітництва Комітету міністрів Ради Європи провели зустріч із представниками громадянського суспільства на тему “Відповідальність за міжнародно-правові злочини, вчинені в Україні: поточний стан і подальший шлях”. Із промовою на засіданні виступила голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.
“Позавчора ми пройшли черговий тяжкий рубіж – 500 днів повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але ми не маємо забувати, що Росія розпочала агресію проти України, вторгнення і окупацію Криму та Донбасу у 2014 році, і що сьогодні не 502-ий, а 3428-ий день війни, – підкреслила Тетяна Печончик. – ZMINA працює у складі Коаліції “Україна. П’ята ранку” задля захисту жертв російської збройної агресії в Україні та притягнення до відповідальності вищого керівництва Росії й безпосередніх виконавців воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Ми збираємо докази позасудових страт, насильницьких зникнень, тортур, депортацій та інших страшних злочинів.“
За її словами, Офіс Генерального прокурора України зареєстрував понад 94 тисяч кримінальних проваджень за фактами ймовірних воєнних злочинів, скоєних у ході повномасштабної російської збройної агресії проти України. Ця цифра невпинно зростає, адже війна триває. Основне навантаження з розслідування й переслідування міжнародних злочинів лягло на україньку правоохоронну й судову систему, в якій виявилося багато прогалин.
Зокрема, Україна все ще не гармонізувала власне кримінальне законодавство із вимогами міжнародного права, в державі бракує професійної підготовки кадрів, а також загальної спроможності системи правосуддя розслідувати найтяжчі злочини, немає систему захисту свідків і потерпілих.
Печончик зазначила, що з огляду на це Україні важливо сфокусуватись на кількох основних кроках:
- привести національне законодавство у відповідність до міжнародного кримінального права та міжнародного гуманітарного права;
- ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду;
- забезпечити системну підготовку кадрів та проведення програм підвищення кваліфікації для слідчих, прокурорів і суддів;
- сформувати професійний дискурс щодо моделі спеціального механізму правосуддя.
Голова організації ZMINA також підкреслила важливість роботи міжнародних механізмів і привітала рішення Міжнародного кримінального суду щодо ордерів на арешт Владіміра Путіна та Марії Львової-Бєлової за примусове переміщення українських дітей. Печончик зазначила, що депортація дітей з України до Росії має ознаки не лише воєнного злочину, як це зараз кваліфікує МКС, але й геноциду — в частині насильного переміщення дітей з однієї національної групи в іншу.
Крім цього, під час документування тортур і насильницьких зникнень, ZMINA виявила докази вчинення росіянами злочинів проти людяності на території України. “Ми прийшли до висновку про їх повторюваність, масштабність і систематичний характер,” – сказала Печончик.
Тетяна Печончик також закликала до створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії: наразі Міжнародний кримінальний суд має обмежену юрисдикцію щодо злочину агресії РФ проти України, але притягнення до відповідальності злочинців, винних у нападі Росії на Україну, є критично важливим не тільки з огляду на контекст цієї війни, але й роботи із її причинами.
“Сталого миру в Україні і на всьому європейському континенті не можна добитися без справедливості. Дефіцит справедливості є причиною цієї війни, в якій уже загинули десятки тисяч українців. В ім’я пам’яті про них, а також щоб не допустити нової великої війни в Європі і нових жертв, ми маємо зробити все можливе і неможливе, щоб справедливість перемога,” – завершила свою промову Тетяна Печончик.
До зустрічі приєдналися також представники Центру громадянських свобод, Коаліції за Міжнародний кримінальний суд, мережі “Парламентарі за глобальні дії“, а також Human Rights Watch і Amnesty International.
Довідково: Комітет міністрів є керівним органом Ради Європи, до складу якого входять міністри закордонних справ держав-членів або їх постійні представники. Група доповідачів з питань правового співробітництва Комітету міністрів ініціювала зустріч із громадянським суспільством з огляду на Рейк’явікську декларацію, ухвалену на четвертому саміті Ради Європи. У декларації йдеться про необхідність притягнення до відповідальності винних у вчинення геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів і злочину агресії Росії проти України.